atrakcje w Zakopanem

Trwa wakacyjny sezon. W Zakopanem nie brakuje różnego rodzaju wydarzeń i atrakcji turystycznych.

Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Wczoraj, w niedzielę 19 sierpnia, rozpoczął się jubileuszowy 50. Festiwal Folkloru Ziem Górskich. W ramach tego wydarzenia do stolicy polskich Tatr przyjechali liczni górale z innych państw, którzy zaprezentują swoją kulturę, rywalizując o Złotą Ciupagę. W tym roku w festiwalu wezmą udział zespoły ludowe z 12 krajów, w tym między innymi z Indii czy Macedonii, które od dziś (poniedziałek 20 sierpnia) będą się prezentować na scenie. Ponadto odbędą się pokazy filmów o folklorze, zabawy w wiosce festiwalowej i bicie rekordu w największej liczbie górali tańczących taniec zbójnicki. Wczoraj ulicami miasta przeszedł korowód górali w tradycyjnych strojach, natomiast wieczorem na Górnej Równi Krupowej odbył się koncert inauguracyjny.

Tatra Fest Bieg
W sobotę 18 sierpnia odbył się Tatra Fest Bieg, czyli wymagający bieg górski na dystansie 60,9 km. Zawodnicy wystartowali o godzinie 5:00 na Polanie Biały Potok, trasa wiodła przez najwyższe szczyty Tatr Zachodnich, między innymi Czerwone Wierchy, Starorobociański Wierch i Wołowiec. Meta znajdowała się w Parku Miejskim w Zakopanem. Zwyciężył Robert Faron z czasem 7 h 14 min, 14 minut później na metę przybiegł Piotr Gutt, na podium znalazł się także Piotr Szumliński. Wśród kobiet najlepsza okazała się Mirosława Witowska z czasem 8 h 01 min, która zajęła 5. miejsce w kategorii Open. Na podium uplasowały się także kolejno Katarzyna Solińska i Iwona Kik. Do zawodów zgłosiło się niemal 350 osób, 263 osoby ukończyły bieg w wyznaczonym czasie.

Red Bull 400: biegiem po Wielkiej Krokwi
W weekend w Zakopanem po raz pierwszy w Polsce odbył się bieg Red Bull 400, który polega na wbieganiu na skocznie narciarskie. 700 zawodników z 11 krajów wbiegło na Wielką Krokiew, dystans liczył 400 m. Start znajdował się w miejscu, gdzie skoczkowie lądują, trasa prowadziła dalej igielitem i bulą, na której znajdowała się siatka, po której wspinali się zawodnicy. Siatki rozłożono także przy torach najazdowych skoczni. Meta znajdowała się tam, gdzie skoczkowie startują. Zwyciężył Tomas Celko ze Słowacji, który pokonał trasę w 3 min 44 s, zaś wśród kobiet najlepsza okazała się Iwona Januszyk z Kościeliska. Zawodnikom kibicowali Adam Małysz i Andrzeh Bargiel.

Mistrzostwa Podhala w powożeniu
W piątek na Górnej Równi Krupowej odbyły się Mistrzostwa Podhala w powożeniu. Wystartowało w nich kilkudziesięciu fiakrów, którzy na specjalnym torze dali pokaz swoich umiejętności, pokonując przeszkody. Jury oceniło także prezencję fiakrów, koni i powozów.