dworzec PKP Zakopane

Rusza remont zabytkowego budynku dworca PKP w Zakopanem. Plac budowy został już przekazany wykonawcy.

Prace remontowe rozpoczną się od najstarszej części kompleksu, wschodniej. Jak podaje Radio Kraków, modernizacja obejmie odrestaurowanie elewacji, remont klatek schodowych, wymianę stolarki okiennej i zmianę pokrycia dachowego. Prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

W ramach inwestycji w budynku zostaną utworzone podwójne kasy biletowe dla komunikacji samochodowej i kolejowej. Planowane jest także przygotowanie części usługowej i gastronomicznej, natomiast na piętrze znajdzie się nowoczesna mediateka.

Podczas remontu na dworcu będzie prowadzona obsługa pasażerska, można się jednak spodziewać licznych utrudnień. Planowany czas oddania wyremontowanych budynków do użytku to koniec przyszłego roku. Koszt inwestycji wyniesie 16 mln zł, z czego około połowę pokryje dofinansowanie unijne.

Przebudowa zabytkowego dworca to pierwsza część inwestycji, której celem jest usprawnienie komunikacji w Zakopanem - w dlaszej kolejności planowana jest przebudowa ronda i placów manewrowych komunikacji samochodowej, stworzenie nowego połączenia drogowego od strony ulicy Szymony oraz budowa trzypoziomowego parkingu.