dziedzictwo kulturowe Zakopanego

Według raportu dotyczącego zabytków architektury drewnianej, który został przygotowany przez Najwyższą Izbę Kontroli, dziedzictwo kulturowe Zakopanego jest zagrożone między innymi ze względu na brak odpowiedniego nadzoru nad zabytkami.

Do czasu zakończenia kontroli w gminie Zakopane nie uchwalono programu opieki nad zabytkami; NIK ma również zastrzeżenia do Miejskiego Kontrolera Zabytków, który według kontrolerów nie zapewnia odpowiedniego nadzoru nad chronionymi obiektami.

Drewniana architektura miasta nawet przy głównych ulicach jest w złym stanie. Jednak w ostatnim czasie miasto zdobyło prawie 5,5 mln zł dotacji na remonty - obecnie trwają prace remontowe Czerwonego Dworu oraz Równi Krupowej, w planach jest także remont budynku dworca PKP, jak zapewnia Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego. 

Problemem Zakopanego sa również pożary, których w latach 2014-2017 było aż 28, z czego ponad 20 mogło być podpaleniami. 

Budynki ubezpieczano, a potem dziwnym trafem one płonęły. To tak jakby najlepszy sposób pozbycia się problemu. Stary dom jest bardzo trudny do odrestaurowania - zauważa Agata Nowakowska-Wolak z Zakopiańskiego Alarmu Urbanistyczno-Architektonicznego.

Raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczy lat 2014-2016. Na terenie gminy Zakopane w gminnej ewidencji zabytków znajduje się blisko 1200 obiektów drewnianych, z czego 64 wpisano do rejestru zabytków.