Dzikie zwierzęta w Tatrach

Dzikie zwierzęta żyjące na terenie Tatr coraz częściej przestają bać się turystów i schodzą do miasta.

Sarny i jelenie można spotkać nawet w centrum Zakopanego, często pojawiają się także w rejonie Kuźnic, gdzie ustawiono już znaki informujące o zakazie dokarmiania.

Od kilku miesięcy w Dolinie Pięciu Stawów można spotkać lisa, w ostatnich dniach internet obiegły zdjęcia i filmiki z dużym jeleniem, który pojawił się przy Morskim Oku i chodził pomiędzy turystami, zupełnie się ich nie bojąc.

Jan Krzeptowski-Sabała z TPN zwraca uwagę, że takie zachowanie nie jest naturalne i zazwyczaj jest efektem dokarmiania zwierząt przez turystów. Spotkanie dzikiego zwierzęcia może być niebiezpieczne zarówno dla turysty, jak i samego zwierzęcia. Wystarczy, że jeleń się przestraszy, a może stratować, kopnąć lub ugryźć człowieka.

Należy sobie uświadomić, że dokarmiając zwierzęta, nie pomagamy im, a raczej krzywdzimy. Gdy przestają się bać ludzi i podchodzą bliżej miast, łatwiej mogą zostać potrącone. Pracownicy TPN apelują, by nie zbliżać się do napotkanych dzikich zwierząt, nie dawać im jedzenia ani nie głaskać. Wystarczy przypomnieć historię sprzed kilku lat – żyjący na Rusinowej Polanie jeleń bardzo przyzwyczaił się do ludzi, a ktoś wykorzystał to, by zabić zwierzę dla jego poroża.