Łysa Polana

Jak informuje portal Zakopane.info, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Zakopanem miała miejsce debata z udziałem najważniejszych podmiotów, których działalność powiązana jest z Palenicą Białczańską. Tematem rozmów było nadmierne obciążenie parkingów w okolicy i samej drogi do Morskiego Oka.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz, TPN-u, policji, straży pożarnej, a także przewoźników wożących Klientów busami na trasie Zakopane - Palenica. Uznano, że należy przeprowadzić taką dyskusję ze względu to, że obecna sytuacja nie pozwala na płynną obsługę ruchu turystycznego w tym miejscu. W weekendy i w sezonie liczba chętnych do przejścia najsłynniejszego asfaltu w Polsce przekracza 10000 osób, a tymczasem w okolicy może zaparkować tylko 1300 samochodów. To powoduje gigantyczne korki i brak miejsc na parkingach od wczesnych godzin porannych.

W czasie dyskusji pojawiły się różne pomysły na rozwiązanie sytuacji. Starostwo zaproponowało, aby podnieść ceny postoju na parkingu i jednocześnie zaoferować darmowy wstęp do parku osobom, które przyjechały busem. Podobnie tzw. busiarze uważają, że należy przekonać ludzi do przyjazdu komunikacją zbiorową, nie zaś własnym samochodem. Przewoźnicy proponują poszerzenie drogi i wyznaczenie bus-pasów, które pozwolą im na omienięcie korków i w ten sposób zachęcą do korzystania z tego środka transportu. Poszerzenie drogi utrudniać będą stosunki własnościowe w jej pobliżu, których uregulowanie może potrwać kilka lat.

Tymczasem w Tatrach, także nad Morskim Okiem, wkrótce rozpoczenie się kolejny, tłoczny sezon.