nie żyje Jan Krupski

W czwartek 8 marca zmarł ratownik TOPR, Jan Krupski. Był członkiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego od 1945 roku.

Jan Krupski urodził się w 1924 roku w Zakopanem. Był nie tylko ratownikiem, ale także taternikiem, przewodnikiem tatrzańskim, działaczem turystycznym PTT i PTTK, członkiem Klubu Wysokogórskiego, instruktorem, a następnie starszym instruktorem taternictwa. Z zawodu pracownik kolei na stacji Zakopane. Brał udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku oraz w bitwie o Wysoką. Uczestniczył w 33 wyprawach ratunkowych. Przez wiele lat był Prezesem Klubu Seniora TOPR 1909.

Uczestniczył w pierwszych przejściach taternickich m.in. środkiem południowej ściany Niebieskiej Turni (1943), środkiem północnej ściany Giewontu (1957), Długiego Giewontu (1960) i w zimowym wejściu wschodnim żlebem ponad Ogród Turni (1955).

Krupski był współtwórcą książki historycznej Stacja końcowa Zakopane oraz licznych artykułów do gazet i czasopism, a także autorem kilku zbiorów wierszy, przeważnie o tematyce przyrodniczej i taternickiej. 

TOPR poinformuje o dokładnym miejscu i terminie uroczystości pogrzebowych.