Tatliakowa Chata

Pierwsze schronisko w Dolinie Rohackiej powstało już w 1883 roku. Od roku 1971 znajdował się tu tzw. bufet Rohacki, który obecnie oferuje także noclegi.

Tatliakowa Chata znajduje się w Dolinie Rohackiej w Tatrach Zachodnich na wysokości 1380 m. Pierwsze schronisko wybudowano tu w 1883 roku, natomiast w latach 30. XX wieku dzięki staraniom Jána Ťatliaka rozpoczęła się budowa nowego budynku, który oddano do użytku w 1941 roku. Został on zniszczony w czasie wojny, jednak odbudowano schronisko i poszerzono do ponad 100 miejsc noclegowych. Budynek spłonął w latach 60. podczas burzy, zachował się jedynie piętrowy domek tzw. narciarni, w którym urządzono bufet turystyczny. W czerwcu 2017 roku znów otwarto tu schronisko.

W sezonie letnim, od 15 czerwca do 30 października, schronisko oferuje 42 miejsca noclegowe w sześciu pokojach. Cena za nocleg waha się od 12 euro za materac bez pościeli w pokoju wieloosobowym do 50 euro za łóżko z pościelą w pokoju 2-osobowym. W schronisku znajduje się także duża jadalnia z kominkiem oraz bufet.

Tatliakowa Chata jest doskonałą bazą wypadową do wyprawy nad Rohackie Stawy, Rakoń, Rohacze czy Wołowiec. Można tu dojść od przystanku autobusowego w Zwierówce. Trasa prowadzi czerwonym szlakiem po asfaltowej drodze, czas jej przejścia wynosi około 1,5 godziny.
 

Więcej informacji: Tatliakowa Chata