zakup PKL

Polskie Koleje Liniowe zarządzają między innymi kolejką linową na Kasprowy Wierch. Gmina Zakopane wraz z sąsiednimi gminami chcą kupić spółkę.

Burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula, uważa, że samorządy Kościeliska, Poronina, Bukowiny i Zakopanego przy współpracy ze Skarbem Państwa mogą kupić PKL.

Spółka jest wystawiona na sprzedaż. Powiat tatrzański wystąpił z propozycją zakupu akcji spółki już w zeszłym roku. Przedstawiciel miasta i gmin w radzie nadzorczej (do grudnia zeszłego roku), Paweł Para, podsumowuje: „Starosta jest bardzo mocnym graczem na Kasprowym Wierchu jeśli chodzi o własność, współwłasność gruntu jako przedstawiciel Skarbu Państwa. Przy wyjściu inwestora ze spółki mamy możliwość złożyć ofertę zakupu spółki. Gdyby oferta powiatu została odrzucona, to w momencie wyłonienia przez inwestora najlepszego nabywcy, mamy możliwość w prawie pierwokupu zakupić spółkę w tydzień w nie mniejszej cenie niż oferował najlepszy oferent." - relacjonuje Tygodnik Podhalański.

Grzegorz Jóźkiewicz, przewodniczący Rady Miasta Zakopanego, jest przeciwny zaproponowanej uchwale, której pierwszy paragraf mówi o upoważnieniu starosty do kupna PKL i uważa, że burmistrz i powiat powinni mieć równe prawo zakupu. Pomysł kupna PKL wywołał gorącą dyskusję na sesji radnych Zakopanego.