Centrum Edukacji TPN

Tatrzański Park Narodowy otrzymał ponad 400 tys. zł unijnego wsparcia na projekt edukacyjny pod nazwą „Akademia Tatry – działania edukacyjne dla społeczności lokalnej”. Pieniądze zostały przyznane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Głównym celem projektu jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców Podhala w aktywną troskę o stan środowiska naturalnego i jego ochronę. W ramach akcji organizowane będą prelekcje, konferencje i seminaria o tematyce przyrodniczej; ich uczestnikami będą m.in. samorządowcy, przewodnicy tatrzańscy i nauczyciele. Wymienione grupy zawodowe oraz uczniowe szkół ponadpodstawowych wezmą udział w wycieczkach i warsztatach terenowych na terenie Parku, by zapoznać się z takimi tematami, jak np. ekologia lasów górskich i rola w niej dużych drapieżników, kwestia obecności kornika i martwych drzew w ekosystemie lasu, flora wysokogórska oraz wpływ turystyki na przyrodę. Dla uczniów zostaną zorganizowane dwa konkursy: konkurs wiedzy o przyrodzie Tatr oraz fotograficzny.

Projekt rozpoczął się 1 marca i ma potrwać do 2022 roku. W sumie ma zostać przeszkolonych około 1800 osób w Zakopanem i gminach: Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin, Biały Dunajec i Czarny Dunajec.

W ramach „Akademii Tatry” zostanie także zakupiony sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć terenowych, m.in. odbiorniki GPS, wysokościomierze, średnicomierze czy urządzenia do pomiaru pH gleby. Planowane jest opracowanie i wydrukowanie niezbędnych materiałów edukacyjnych: zeszytów ćwiczeń, folderów, przewodników i książek przyrodniczych, które trafią do uczestników szkoleń.

Do projektu „Akademia Tatry” zostaną zaangażowane lokalne media: co miesiąc w prasie mają się ukazywać publikacje edukacyjne, a w radiu będę emitowane audycje o tematyce przyrodniczej.

Przedsięwzięcie zakończy konferencja podsumowująca z udziałem przedstawicieli grup objętych projektem oraz zewnętrznych ekspertów.