„Bezpieczni i rozważni w Tatrach”

Tatry są piękne i wyjątkowe, ale mogą być także niebezpieczne. Niestety często to brak rozwagi turystów i przecenianie własnych sił stają się przyczyną wypadków, dlatego też zrodził się pomysł stworzenia projektu edukacyjnego „Bezpieczni i rozważni w Tatrach”.

Projekt ma na celu ochronę tatrzańskiej przyrody oraz podnoszenie świadomości ludzi, którzy wybierają się na szlaki. Często brakuje im wiedzy i doświadczenia, co może skutkować nawet groźnymi wypadkami. Jak zauważają pomysłodawcy projektu, stosowanie się do podstawowych reguł tatrzańskich wędrówek mogłoby ograniczyć takie ryzyko.

Projekt został przygotowany przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły. 26 maja (sobota) o godzinie 10:00 w Kuźnicach odbędzie się spotkanie, podczas którego będzie można porozmawiać o górach. Przy wejściu do TPN będą rozdawane bezpłatne broszury zawierające „ABC tatrzańskiego turysty” oraz mapę szlaków. W ramach kampanii edukacyjnej odbędą się spotkania z ludźmi gór i mediami, a także prezentacja materiałów informacyjnych na temat bezpiecznego poruszania się po szlakach turystycznych w Tatrach z zachowaniem szacunku dla przyrody.

Założenia przedsięwzięcia są następujące:
1) w górach nie powinno chodzić się po zmroku z uwagi na bezpieczeństwo turystów i troskę o zwierzęta żyjące w Parku Narodowym;
2) trasa do Morskiego Oka pomimo, że jest asfaltowa, jest to szlak turystyczny;
3) turysta powinien planować swoją wycieczkę (tak żeby ukończyć trasę przed zmrokiem), 
a w jej trakcie kierować się rozsądkiem;
4) Tatry to góry o charakterze alpejskim.

Organizatorzy zachęcają również do udziału w projekcie Rafała Sonika „Czyste Tatry”, który będzie miał miejsce w ostatni weekend czerwca.

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez Portal Tatrzański.