papież w Tatrach

35 lat temu, 23 czerwca 1983 roku, papież Jan Paweł II odwiedził Tatry. Znaczenia tej wizycie nadają okoliczności, w których się ona odbywała.

W Polsce trwał wówczas stan wojenny. Od 31 grudnia 1982 roku był on co prawda zawieszony, ale komunistyczne władze, które uważały papieża za wroga, postanowiły wykorzystać służby do kontroli każdego jego ruchu. Helikopter z Janem Pawłem II wylądował na Siwej Polanie, po czym papież udał się samochodem do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Tam doszło do spotkania z przywódcą „Solidarności", Lechem Wałęsą. Panowie w obawie przed posłuchem rozmawiali na półpiętrze, między recepcją a jadalnią. Po spotkaniu z Wałęsą papież udał się na spacer do Doliny Jarząbczej. Droga, którą przebył, jest dzisiaj częścią znakowanego żółto szlaku papieskiego. 

Wizyta papieża w Tatry w owym czasie stała się symbolem konfliktu prostoty i piękna, którą emanowało górskie otoczenie, z brzydotą i brutalnością ówczesnych czasów. Poza szlakiem papieskim wizytę Jana Pawła II w Dolinie Chohcołowskiej upamiętniają medalion na Skale Kmietowicza, dwie tablice na murach schroniska i jedna na ścianie bacówki oraz obelisk w Dolinie Jarząbczej.