śmigłowiec TOPR

Śmigłowiec Sokół służy ratownikom TOPR od 1993 roku. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat dzięki niemu uratowano około 700 poszkodowanych turystów, narciarzy czy taterników i grotołazów.

„Chrzest" śmigłowca w TOPR odbył się 18 lutego 1993 roku, natomiast w marcu Sokół rozpoczął dyżury ratownicze. Jest to nie tylko specjalistyczna karetka wyposażona w najwyższych standardów sprzęt medyczny - umożliwia również podjęcie przez załogę bezpośrednich działań ze śmigłowca pozostającego w zawisie nawet w najtrudniej dostępnych ścianach tatrzańskich. Zadaniem śmigłowca jest zapewnienie ochrony życia i zdrowia poszkodowaneo do czasu, aż znajdzie się on w szpitalu. Czas transportu osób nawet z najdalszych partii Tatr do szpitala często nie przekracza 30 minut.

 

Sokół w liczbach


600 - tyle akcji ratowniczych w ciągu ostatnich trzech lat przeprowadził TOPR z udziałem śmigłowca, ratując ponad 700 poszkodowanych. 

30 minut - w takim czasie możliwe jest przetransportowanie poszkodowanych do szpitala nawet z najdalszych partii Tatr.

18 - tyle osób uratowano podczas 14 akcji ratowniczych z wykorzystaniem Sokoła na Słowacji w latach 2015-2017.

14 - tyle osób maksymalnie może pomieścić Sokół wraz z ładunkiem.

co 3 akcja ratownicza TOPR w latach 2015-2017 została zrealizowana z udziałem Sokoła.


TOPR używał śmigłowców od lat 60., kiedy to ratownicy korzystali ze śmigłowca SM-1, podobnie jak Sokół wytwarzanego w PZL-Świdnik. Później, aż do 1993 roku, korzystano ze śmigłowców Mi-2, działających w ramach Lotnictwa Sanitarnego z Krakowa. W drugiej połowie lat 90., po wypadku śmigłowca podczas akcji ratunkowej, w której zginęło dwóch pilotów oraz dwóch ratowników TOPR, wsparcie zapewniały śmigłowce Wojska Polskiego, Policji oraz Straży Granicznej.