turyści bez raków na Rysach

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, wiosna w dolinach i topniejący śnieg w nieco wyższych partiach wcale nie oznaczają, że zima całkowicie opuściła Tatry.

W miniony weekend dwóch turystów wybrało się na Rysy bez odpowiedniego sprzętu - na nogach mieli miękkie buty trekkingowe, w dodatku bez raków. Żaden z nich nie miał ze sobą czekana. Takie nieodpowiednie przygotowanie się do niełatwej wędrówki w zimowych warunkach znacznie wydłuża i utrudnia marsz, a także stwarza niebezpieczeństwo. 

Tym razem nikt nie ucierpiał, jednak należy pamiętać, że taka nieostrożność może się skończyć źle nie tylko dla nieodpowiednio przygotowanego turysty, ale także dla innych osób znajdujących się na szlaku - zdarzały się przypadki, że zsuwająca się osoba wpadała na innych wędrowców.

Zbliża się długi weekend majowy. Planując wyjście w wyższe partie gór należy wziąć pod uwagę, że pogoda i warunki tam panujące mogą znacznie różnić się od tych, które obserwujemy na dole. Dlatego też wcześniej koniecznie należy zapoznać się z prognozą pogody i komunikatem TPN, by móc odpowiednio przygotować się do wyprawy.