Wakacje w Zakopanem

Ci, którzy wybierają się na wakacyjny urlop do Zakopanego, nie będą mogli narzekać na brak atrakcji. Władze miasta przygotowały szereg wydarzeń kulturalnych na lipiec i sierpień.

„Lato folkloru i wrażeń”

Lipiec

Już w najbliższą niedzielę, 1 lipca, przy Krupówkach ruszy Kulturalny Plac Niepodległości. Na placu przez całe wakacje będzie czynne plenerowe kino, gdzie wieczorami będą się odbywać projekcje filmów – na niedzielnej inauguracji ma się pojawić Katarzyna Figura.

W lipcu odbędzie się także inauguracja 18. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, w ramach którego w kościołach Zakopanego odbędzie się cykl koncertów. Od 22 do 29 lipca natomiast będą trwały 41. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, który był zafascynowany góralszczyzną. W tym czasie będzie można wysłuchać m.in. koncertów Orkiestry Śląskich Kameralistów i Trio Śląskiego. 

Ponadto w każdą niedzielę lipca w muszli koncertowej w parku miejskim będą się odbywać spektakle teatralne przygotowanie przez teatr „Vis a vis”. Ich tematyka będzie związana z czasami dwudziestolecia międzywojennego w Zakopanem.

 

Sierpień

Od 10 do 12 sierpnia na Placu Niepodległości odbędą się targi książki „Pod Tatry tylko z książką. Najważniejszym wydarzeniem lata w Zakopanem będzie zaś jubileuszowy, 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w dniach 16-26 sierpnia. Zaprezentują się wówczas zespoły folklorystyczne między innymi z Indii, Węgier, Słowacji czy Macedonii.

Na wystawie z cyklu „Alfabet sztuki” w Miejskiej Galerii Sztuki na Krupówkach swoją twóczość zaprezentują Edward Dwurnik, Jacek Dyrzyński, Stasys Eidrigevicius, Halina Eysymont, Barbara Falender, Antoni Fałat, Mirosław Filonik i Jerzy Fober.