Oscypki podhalańskie

Wiosenny redyk - wyjście z owcami na hale - to powszechnie znana, góralska tradycja. Tradycjnie trwa on od dnia św. Wojciecha, czyli 23 kwietnia, do dnia św. Michała Archanioła - 29 września.

Baca i juhasi na czas wypasu mieszkają w bacówce, która służy im jako schronienie oraz miejsce, gdzie wyrabia się tradycyjne produkty z owczego mleka.

Wyjściu i dotarciu na halę towarzyszą tradycyjne obrzędy, takie jak zapalenie watry w pasterskiej bacówce i liczenie owiec. Odbywają się również występy regionalnych zespołów oraz degustacje lokalnych wyrobów, co przekłada się na dużą atrakcyjność wydarzenia i chęć zobaczenia go wśród turystów. 

Redyk podhalański odbędzie się 3 maja w miejscowości Małe Ciche - podaje portal gorydlaciebie.pl.

W związku z rozpoczynającym się w różnych miejscach redykiem, na Podhalu pojawiają się już pierwsze tegoroczne oscypki - podaje portal zakopane.naszemiasto.pl. Bacowie rozpoczynają już produkcję z owczego mleka - na razie wyrobów nie jest zbyt dużo, ale na majówkę turyści będą już mogli skosztować podhalańskich specjałów. 

"Już czas na pierwsze oscypki. Myśmy już od kilku dni doili owce, a zaraz po świętach weszliśmy na bacówkę. Serków już jest i na majówkę jak przyjadą turyści oscypków będzie już sporo" - mówi Marian Barnaś, który prowadzi bacówkę na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem.