XVII Memoriał Vlada Tatarki i Petra Šperki

W sobotę 10 marca na Słowacji po raz XVII odbył się Memoriał Vlada Tatarki i Petra Šperki, czyli międzynarodowe zawody ratowników górskich.

Zawody składają się z czterech konkurencji: slalomu z saniami, wspinania w lodzie, podbiegu na nartach i zjazdu w terenie oraz wspinania w skale. W tym roku TOPR reprezentowany był przez Andrzeja Miklera, który zajął drugie miejsce w swojej grupie wiekowej i czwarte w klasyfikacji generalnej. Zwyciężył Tomáš Kuco Kúcik. Memoriał organizowany jest dla upamiętnienia zmarłych ratowników HZS, Tatarki i Šperki. 

 

Vladimír Tatarka (1943-2001) był słowackim taternikiem, alpinistą, przewodnikiem tatrzańskim i narciarzem wysokogórskim, a od 1975 roku także ratownikiem górskim HZS. Poza Tatrami wspinał się również w Alpach, na Kaukazie, w Hindukuszu, w Pamirze i w Himalajach. W dniach 26–28 kwietnia 1986 roku dokonał samotnej wycieczki narciarskiej, której punktem wypadowym był Zielony Staw Kieżmarski. Odwiedził wówczas na nartach liczne tatrzańskie doliny i trawersował kilkanaście tatrzańskich ścian. Wiele odcinków pokonanej przez niego trasy to pierwsze przejścia narciarskie.

Tatarka zginął 17 sierpnia 2001 roku podczas wspinaczki z córką na zachodnim filarze Ganku.

Peter Šperka (1955 - 2013) był himalaistą, narciarzem wysokogórskim, przewodnikiem IVBV oraz zawodowym ratownikiem HZS. Miał ogromne doświadczenie, wspinał się w Alpach i na Kaukazie. Brał udział w wielu wyprawach, między innymi na Spitsbergen, Pamir, Broad Peak, w Andy czy Himalaje. W 2013 roku Peter Šperka uczestniczył w słowacko-gruzińskiej wyprawie na Nanga Parabat z Antonem Dobešem. 

23 czerwca terroryści zamordowali obydwu Słowaków oraz ośmiu innych himalaistów w bazie Bunar Nullah pod zachodnią ścianą Nanga Parbat.