smog w Zakopanem

Według raportu przygotowanego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w ciągu ostatnich dwóch lat w Zakopanem znacznie poprawiła się jakość powietrza. Badanie przeprowadzono w małopolskich gminach w 2017 roku.

Jeszcze dwa lata temu w Zakopanem normy zanieczyszczenia pyłem PM10 były przekroczone ośmiokrotnie. Tym razem średnie roczne stężnie PM10 było jednym z najniższych w całym województwie, a stężęnie pyłu PM 2,5 mieściło się w normie. Wpływ na taki stan rzeczy mógł mieć fakt, że 30 procent domów w Zakopanem jest podłączonych do geotermii. W ciągu kolejnych dwóch lat 700 pieców węglowych ma być wymienionych na nowe.

Przedstawicielka Podhalańskiego Alarmu Smogowego, Jolanta Sitarz-Wójcicka, zwraca jednak uwagę na inny czynnik: "Te dwie ostatnie zimy były ciepłe i wietrzne. Stąd tak dobre wyniki" - mówi.

Spośród gmin, w których prowadzone były pomiary, najwyższe średnie roczne stężenie pyłu PM10 odnotowano w Brzeszczach, najniższe w Gorlicach i Muszynie. Jednak to w stolicy Tatr odnotowano największy postęp, jeśli chodzi o dni bez smogu.