krokusy w Tatrach

TPN organizuje akcję pod hasłem "Hokus-Krokus". Ma ona na celu chronienie kwiatów i wyrabianie w turystach odpowiedzialności za przyrodę oraz zachowania swoje i innych. 

8 przykazań turysty, który odwiedza popularne, krokusowe miejsca:

1. Krokusy podziwiaj i fotografuj ze szlaki turystycznego. 

2. Nie wchodź na polany, aby nie zadeptać krokusów.

3. Nie siadaj i nie kładź się na krokusach podczas fotografowania lub pozowania do zdjęć.

4. Nie zrywaj krokusów - pamiątką niech będą zdjęcia.

5. Nie parkuj na krokusach.

6.. Swoje śmieci zabieraj ze sobą.

7. Korzystaj z toalet w schronisku lub toalet przenośnych przy szlaku.

8. Bądź stróżem krokusów. Jeśli widzisz niewłaściwe zachowania, reaguj!

Dolina Chochołowska to najpopularniejsze miejsce, gdzie rok w rok pojawiają się turyści, by oglądać największe w Tatrach skupiska krokusów. TPN przygotował kilka wskazówek, które pomagają w zaplanowaniu wycieczki. 

Do Doliny Chochołowskiej można dostać się w różnorodny sposób. Jednym z nich jest pieszy spacer z Kir Drogą pod Reglami (50 min) lub z Doliny Kościeliskiej Ścieżką nad Reglami (2,5 h). O tej porze roku można spodziewać się tam śniegu, lodu, miejscami na pewno sporo błota. Kolejną z opcji jest dojazd komunikacją zbiorową - busy odjeżdzają spod dworca PKP w Zakopanem. Jeśli ktoś posiada auto, istnieje opcja dojazdu i zaparkowania go na jednym z parkingów na Siwej Polanie. Przy dużym ruchu jest to jednak miejsce bardzo zakorkowane, a rano kończą się miejsca parkingowe. Dobrym pomysłem w trakcie tygodnia jest rower; w weekendy poruszanie się na nim może być uciążliwe i stwarzać zagrożenie z powodu ogromnej liczby turystów na szlaku. 

W Tatrach krokusy znajdują się jeszcze w wielu innych miejscach. Duże ich skupiska można oglądać m.in. w miejscach takich, jak Ścieżka nad Reglami, Droga pod Reglami, Kościelisko, Witów, Dzianisz, Toporowa Cyrhla, Polana Kopieniec, Pod Ostryszem czy Kalatówki.