Morskie Oko nocą

Okres Świąt Bożego Narodzenia, a co za tym idzie najkrótsze dni w roku, zbliża się wielkimi krokami. Pamiętaj o tym przy planowaniu swojej górskiej wycieczki! Aktualnie słońce zachodzi około godziny 15:40, jednak najkrótszy dzień w roku przypada na 21 grudnia, dzień zakończy się wtedy o godzinie 15:24.

Biorąc pod uwagę nawyki wielu tatrzańskich turystów, wyjście w góry o godzinie 9 rano może być wręcz niebezpieczne, chyba że mówimy o spacerze do Doliny Kościeliskiej, Chochołowskiej, na Sarnią Skałę, Gęsią Szyję czy nad Morskie Oko. Sześć godzin dla mniej wprawnego turysty, czy dzieci może się okazać niewystarczające, aby dojść np. do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

W ostatnich latach mieliśmy smutne przypadki turystów, którzy wielokrotnie ignorowali ostrzeżenia i zupełnie nieprzygotowani utknęli w górach po zmroku. Aby dobrze przygotować się do wycieczki koniecznie weź ze sobą latarkę czołową oraz minimum raczki! Raczki idealnie sprawdzą się na doliny, wyżej oczywiście obowiązuje pełny sprzęt zimowy. Zawsze planuj wycieczkę w domu, oblicz czas przejścia na podstawie mapy i dolicz do tego 20% czasu. Weź pod uwagę, że zimą wiele miejsc jest zasypanych, czy przebieg trasy jest inny niż latem, to bardzo ważne, bowiem gdy spadnie śnieg to w Tatrach zostają tylko te same nazwy co latem, a są to zupełnie inne góry.

Życzymy Wam samych udanych wycieczek i pamiętajcie o rozsądku!