Staja narciarska w Tatrzańskiej Łomnicy

Jednym z najciekawszych tatrzańskich kurortów dla osób szukających narciarskich wrażeń jest kompleks narciarski w Tatrzańskiej Łomnicy, oferujący turystom różnorodność tras w terenie wysokogórskim, niedostępną w takim zakresie nigdzie w Polsce.

W Tatrzańskiej Łomnicy mamy do dyspozycji 10 różnych wyciągów i kolei, wliczając w to drugi etap kolei linowej na Łomnicę, który jednak jest niedostępny dla narciarzy. Mimo to oferta jest naprawdę imponująca.

Podróż w górę zaczynamy w okolicach centrum miasta, gdzie zlokalizowano hotele, restauracje, a także wypożyczalnię nart i szkółkę. Do dyspozycji mamy dwie kolejki prowadzące równolegle - starszą gondolę i nowsze, nieco dłuższe (ok. 1900 m) krzesełko. Obydwie prowadzą do punktu zlokalizowanego na wysokości 1173 m i nazywanego "Štart", stanowiącego stację przesiadkową. Stąd możemy od razu zjechał łatwymi trasami (niebieskie) zjechać z powrotem do centrum - wzdłuż wyciągu lub wykorzystując przejazd przez Bukową Górę, obok nowej 8-osobowej kolejki.

Ze Štartu udać można się także wyżej. Prowadzi stąd elegancka i szybka nowa kolej gondolowa, którą dostaniemy się nad Łomnicki Staw (Skalnaté pleso). Alternatywą jest czteroosobowe krzesełko o nazwie "Čučoriedky", które zawiezie nas mniej więcej do wysokości połowy trasy zjazdowej znad Łomnickiego Stawu. Trasa ta ma dwa warianty dla średniozaawansowanych, znakowane na czerwono.

Nad Łomnickim Stawem znajduje się większe zgrupowanie atrakcji turystycznych. Mamy tu restaurację, Hotel Encián, a w pobliżu także obserwatorium astronomiczne. Znad Łomnickiego Stawu startuje także kolejka na Łomnicę, a dla najodważniejszych narciarzy przygotowano dwuosobowe krzesełko na Łomnicką Przełęcz. Wywozi ono na wysokość 2190 m, która jest najwyżej położonym punktem w Tatrach, w którym zaczyna się trasa zjazdowa dla narciarzy. Jest ona jednocześnie najstromszą (46%) i najtrudniejszą trasą w Tatrach - poziom trudności przerasta nawet trasy na Kasprowym Wierchu!