Wycieczka na Bystrą Ławkę

Czas przejścia: 5 h 30 min
Poziom trudności: trudno

 

Na Bystrą Ławkę prowadzi szlak biegnący przez Dolinę Młynicką. Po drodze mamy okazję zobaczyć wodospad Skok. Czekają nas także miejsca ubezpieczone łańcuchami i kilka eksponowanych odcinków.

UWAGA! WIĘKSZOŚC TRASY NIEDOSTĘPNA DLA TURYSTÓW OD 1 LISTOPADA DO 31 MAJA!

 

SZCZYRBSKIE JEZIORO
Wysokość: 1315-1385 m n.p.m.

Szczyrbskie Jezior (słow. Štrbské Pleso) to miejscowość położona u samych stóp Tatr Wysokich na Słowacji. Znajduje się na południowym brzegu zbiornika wodnego noszącego taką samą nazwę. Jest ulokowana na wysokości 1315-1385 m n.p.m. Szczyrbskie Jezioro stanowi ważny ośrodek turystyczny. Potwierdza to fakt, że większość miejscowych zabudowań stanowią domy wypoczynkowe i hotele. O każdej porze roku łatwo odnaleźć tu coś dla siebie. Trzeba również wspomnieć, że z tego miejsca roztacza się niesamowity widok na Niżne Tatry oraz dwie kotliny: Liptowską i Popradzką. Nic dziwnego że do Szczyrbskiego Jeziora o każdej porze roku przyjeżdżają tłumy turystów.

Dzieje Szczyrbskiego Jeziora rozpoczęły się w 1872 r., kiedy to w miejscu dzisiejszej osady, powstała leśniczówka. Już trzy lata później wybudowano tu pierwsze schronisko turystyczne, co miało wpływ na szybki rozwój miejscowości. Wkrótce otrzymała ona status uzdrowiska. Szczyrbskie Jezioro szczyci się również długą tradycją narciarską. Pierwsze kursy odbywały się tu już na przełomie XIX i XX wieku. Znajdują się tu duża skocznia narciarska (K120) oraz normalna K90, na których w 1970 roku rozgrywano Mistrzostwa Świata w Skokach Narciarskich.

Po II wojnie światowej funkcjonujące w słowackiej miejscowości hotele przekształcono w sanatoria. Dodatkowo, w związku z przygotowaniami do narciarskich mistrzostw świata w 1970 roku, postawiono nowe budynki, mające zabezpieczyć zaplecze noclegowe tego wydarzenia. Niezmiennie rozbudowywano również system komunikacji, czego przykładem jest słynna kolej zębata „Elektriczka”. W karty historii miejscowości Szczyrbskie Jezioro w szczególny sposób wpisał się mieszkaniec Gustáv Nedobrý, jeden z założycieli znanego klubu wspinaczkowego „JAMES”, organizator słowackiej turystyki, górskich przewodników i ratowników.

Niewątpliwie największym walorem przyrodniczym miejscowości jest Szczyrbskie Jezioro – drugie co do wielkości w słowackich Tatrach Wysokich. Jezioro to ma 19,8 ha powierzchni, 640 m długości, 600 m szerokości, zaś jego maksymalna głębokość wynosi ok. 20 m. Znajduje się na wysokości 1346 m n.p.m. u stóp Skrajnego Soliska (2093 m n.p.m.). Dookoła tego tatrzańskiego jeziora ciągnie się ścieżka rekreacyjna, przy której usytuowane są drewniane sprzęty do ćwiczeń. Istnieje również możliwość wypożyczalnia łódek przy południowym brzegu stawu.

Rejon miejscowości wiele zyskuje również zimą. Jest szczególnie atrakcyjny dla osób uprawiających sporty zimowe (PARK SNOW Štrbské Pleso). Latem osada stanowi doskonały punkt wypadowy w Tatry Słowackie. Prowadzi stąd wiele ciekawych szlaków dla osób o różnym poziomie zaawansowania.

Miejscowość jest oddalona o 74,2 km od Zakopanego, dojazd samochodem zajmie stąd ok. 1,30 godz. Żeby dojechać do Szczyrbskiego Jeziora należy kierować się na trasę 537, za miejscowością Belanské Kúpele trzeba ostro skręcić w prawo, nie wjeżdżać na trasę 67. Potem należy kierować się na miejscowości Stary Smokowiec i Tatrzańską Łomnicę, trzymając się trasy 537 aż do celu. Alternatywną metoda dojazdu jest wybór autobusu i elektriczki.

Dalsza podróż --> na Bystrą Ławkę (3 h 15 min)

Ze Szczyrbskiego Jeziora kierujemy się żółtym szlakiem. Po około 20 minutach docieramy do Przedniej Polany Młynickiej. W pobliżu znajduje się wielki ośrodek sportów zimowych, a dalej stacje kolejek krzesełkowych i ośrodek narciarstwa zjazdowego. Od stadionu zimowego droga biegnie lasem i przez wyłomiska. Powoli wchodzimy w piętro kosodrzewiny. Okrążamy pagór Kazalnicy i przekraczamy spłaszczenie pomiędzy Skrajnym Soliskiem a Skrajną Basztą. Docieramy do wodospadu Skok, liczącego około 25 m wysokości. Wspinamy się pod progiem w lewo i pokonujemy eksponowany odcinek ubezpieczony łańcuchami, następnie przechodzimy obok Stawu nad Skokiem i podążamy przez Zadnią Polanę. Kamienna ścieżka prowadzi do Capiego Stawu, po czym skręca w lewo. Rozpoczynamy podejście na Bystry Przechód; stąpamy po coraz większych blokach skalnych i dochodzimy pod ścianę. Tam skręcamy w prawo i z pomocą łańcuchów wspinamy się na Bystrą Ławkę.

 

BYSTRA ŁAWKA
Wysokość: 2300 m n.p.m.

Jest to wąska przełączka w grani odchodzącej od Furkota. Rozciąga się stąd widok na Krywań i Tatry Zachodnie. Przez przełęcz od 1993 r. prowadzi żółty szlak z Doliny Młynickiej do Furkotnej. Dawniej szlak prowadził przez sąsiednią przełęcz, a dokładniej położony ok. 200 m na północ Bystry Przechód.

Dalsza podróż --> do Szczyrbskiego Jeziora (2 h 15 min)

Schodzimy z przełęczy również żółtym szlakiem, ale tym razem przez Dolinę Furkotną. Zejście ułatwiają łańcuchy, które sprowadzają nas nad Wielki Staw Furkotny Wyżni. Kawałek dalej znajduje się zaś Wielki Staw Furkotny Niżni. Idziemy po skalnych blokowiskach, po lewej stronie stronie widzimy grań Soliska. Docieramy do rozdroża i mijamy zejście na niebieski szlak, który prowadzi do Chaty pod Soliskiem. My jednak kierujemy się nadal szlakiem żółtym, który sprowadza nas przez las do kolejnego rozwidlenia. Stamtąd kierujemy się ścieżką oznaczoną czerwonym kolorem i docieramy do miejsca, w którym zaczęliśmy wycieczkę.