Rusinowa Polana

Czas przejścia: 2 h
Trudność: bardzo łatwo

 

Rusinowa Polana to malownicze miejsce w Tatrach Wysokich, które jest tłumnie odwiedzane przez turystów. W pobliżu znajduje się słynne sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach. 

WIERCHPORONIEC
Wysokość: 1101 m n.p.m.

Wierchporoniec znajduje się tuż przy skrzyżowaniu dróg prowadzących do Palenicy Białczańskiej z Zakopanego i z Bukowiny Tatrzańskiej. Aby dostać się w to miejsce busem, należy przy zakopiańskim dworcu wsiąść w pojazd z napisem „Morskie Oko” lub „Palenica Białczańska” i poprosić kierowcę o zatrzymanie się przy Wierchporońcu. Również należy kierować się w stronę Palenicy i, jeśli decydujemy się na podróż samochodem. Chcąc wrócić stąd busem do Zakopanego, należy mieć na uwadze to, że przejeżdżają tędy przede wszystkim kursy z Palenicy Białczańskiej, wiozące turystów, którzy odwiedzili Morskie Oko. Kierowca odjeżdża z parkingu zazwyczaj wtedy, gdy pojazd całkowicie się zapełni i dlatego też należy się liczyć z tym, że przy Wierchporońcu miejsc siedzących raczej już nie będzie, o ile w ogóle kierowca zdecyduje się zatrzymać.

Dalsza podróż --> na Rusinową Polanę (1 h)

Wyruszamy zielonym szlakiem, który początkowo wiedzie nas drogą równoległą do szosy Oswalda Balzera. Wkrótce wchodzimy do lasu i podążamy nim już do samego celu. Po drodze północno-zachodnim zboczem obchodzimy szczyt Gołego Wierchu. Trasa jest wygodna i nie ma niej większych przewyższeń, zatem wędrówka nie powinna sprawić trudności.

 

RUSINOWA POLANA
Wysokość: 1210 m n.p.m.

Rusinowa Polana to jedno z kultowych miejsc w polskiej części Tatr. Jej nazwa pochodzi od niegdysiejszych właścicieli - rodziny Rusinów z miejscowości Groń. Ze względu na łatwą dostępność i przepiękne widoki cieszy się sporą popularnością zwłaszcza wśród początkujących turystów. Przy dobrej pogodzie można dostrzec m.in. słowackie giganty - z Lodowym Szczytem na czele. Z polany blisko także na Gęsią Szyję, która stanowi również świetny punkt widokowy. Na polanie odbywa się kulturowy wypas owiec. Dla wygody turystów postawiono tam drewniane ławki i stoliki. Przy szlaku są także przenośne toalety. W jednym ze stojących na polanie szałasów można zakupić oscypki i inne góralskie specjały.

Dalsza podróż --> opcjonalnie do sanktuarium na Wiktorówkach (10 min)

 

SANKTUARIUM NA WIKTORÓWKACH
Wysokość: 1200 m n.p.m.

Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach to piękny, drewniany kościół, który znajduje się w miejscu, w którym w 1860 r. według wierzeń Matka Boża ukazała się Marysi Murzańskiej – 14-letniej pastereczce z Rusinowej. Pierwszą kapliczkę postawiono tu w dwudziestoleciu międzywojennym. Na przestrzeni lat miejsce to zyskiwało na popularności i dziś jest ważny obiektem sakralnym. Wokoło sanktuarium zainstalowano kilkadziesiąt tabliczek upamiętniających tych, którzy nie wrócili z gór. Między innymi w ich intencji modlą się wierni. Kościół prowadzą dominikanie. W sezonie (od lipca do września) niedzielne Msze Święte sprawowane są tu o godzinach 9:00, 11:00, 13:00 i 17:00, w pozostałych miesiącach nie ma Mszy Świętej o godzinie 17:00. Natomiast w dni powszednie można wziąć udział w Mszy Świętej o godzinie 12:00.

Dalsza podróż --> na Rusinową Polanę (10 min) i stamtąd do Palenicy Białczańskiej (40 min)

Kierując się niebieskim szlakiem idziemy początkowo prawie płaską drogą. Następnie łagodnie schodzimy przez las, podążając wzdłuż Waksmundzkiego Potoku.

 

PALENICA BIAŁCZAŃSKA
Wysokość: 980 m n.p.m.

Palenica Białczańska to popularne miejsce startu wycieczek w stronę Morskiego Oka lub Doliny Pięciu Stawów Polskich. Planując powrót stąd należy pamiętać, że busy wracające do Zakopanego kursują mniej więcej do godziny 21:00 w okresie wakacyjnym, zaś w pozostałą część roku znacznie krócej (do 18:00-19:00). Potem może zaistnieć problem ze znalezieniem transportu, a odległość do centrum Zakopanego jest naprawdę spora. Bilet powrotny do Zakopanego kosztuje 15 złotych. Zmotoryzowani mogą dojechać tu od strony Zakopanego lub Bukowiny Tatrzańskiej. Pozostawienie samochodu na parkingu kosztuje od 55 złotych za cały dzień i należy wcześniej zarezerwować miejsce na konkretną datę przez stronę Tatrzańskiego Parku Narodowego.