Tatrzańskie wyrypy kondycyjne

Są w Tatrach szlaki krótkie, kilkugodzinne – są też wyrypy – kilkunastogodzinne, kilkudniowe. W jaki sposób przygotować się do długich?

Jak przygotować się na wyrypę?

Na każdą wycieczkę w góry należy się odpowiednio przygotować. Inaczej jednak będą wyglądać nasze przygotowania do kilkugodzinnego wyjścia w góry z zaplanowanym odpoczynkiem w schronisku, inaczej do wielogodzinnego marszu na trasie, którego nie stoi żadna przyjazna człowiekowi chata.

Zanim wybierzemy się w długie trasy powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy damy radę. Na jakim poziomie jest nasza kondycja? Czasem warto odpuścić wyrypę jeśli wiemy, że nasz organizm może nie podołać wysiłkowi, który jest potrzebny do przejścia wyznaczonej drogi. Może lepiej popracować kilka miesięcy nad poprawą naszej górskiej wytrzymałości i dopiero wtedy, gdy będziemy pewni naszej kondycji porywać się na tatrzańskie wyrypy.

Po drugie, należy dokładnie zapoznać się z planowaną trasą przejścia. Koniecznie powinniśmy posiadać ze sobą mapę. Poznać dokładnie wszystkie miejsca, które mamy przejść. Spróbować obliczyć sumę podejść, jakie będziemy musieli pokonać. Ważne jest, by sprawdzić możliwe ścieżki zejściowe, byśmy podczas wędrówki mieli możliwość odwrotu. Należy także sprawdzić czy na trasie są schroniska, ponieważ od tego zależy wyposażenie naszego plecaka. Dodatkowo należy pamiętać, że na tak długim szlaku będziemy potrzebować sporą ilość wody, koniecznie trzeba zatem należy sprawdzić, czy na trasie jest możliwość uzupełnić pojemnik na wodę, czy też będziemy musieli zabrać na plecy zapas wody na całą wędrówkę.

Przed wyruszeniem koniecznie należy sprawdzić jak wyglądają prognozy pogody, lepiej żeby załamanie nie dorwało nas w jakimś trudnym miejscu. Góry mogą poczekać, a my wymarzoną trasę możemy zrobić w innym terminie.

Jeśli chodzi o plecak – to niestety nie będzie on lekki. Przede wszystkim woda – należy zabrać ze sobą zapas na wszystkie te godziny. Następnie jedzenie: polecamy zabrać ze sobą liofilizaty – z uwagi na ich niewielką wagę i zawartość energetyczną. Dobrym pomysłem są rodzynki – które dają mnóstwo energii, suszone banany, orzechy. Koniecznie należy wziąć czekoladę.

Jeżeli nie posiadasz plecaka, to sprawdź naszą ofertę Sklepu Tatrzańskiego na plecak turystyczny.

Długie tatrzańskie trasy to ogromne wyzwanie dla człowieka. Jest w nich coś z ciągłej walki – początkowo o każdy kolejny szczyt, a momentami o każdy kolejny krok. Jednak radość z ukończonej trasy jest tak ogromna, że człowiek zapomina o całym wysiłku.