samochodem na Słowację

Poruszanie się po Słowacji dla polskiego turysty może być utrudnione. Nie ma tam bowiem jednej dużej miejscowości jak Zakopane, skąd wychodziłyby wszystkie szlaki. Gdzie więc się udać i gdzie się zatrzymać?

Od Łysej Polany po Tatrzańskie Matlary
Aby dostać się w słowackie Tatry Wysokie i Tatry Bielskie, musimy przekroczyć granicę w Łysej Polanie. Skręt w lewo znajduje się na wysokości dawnego przejścia granicznego, kilkaset metrów przed Palenicą Białczańską.

Tuż za granicą znajduje się parking. Zostawiając samochód tutaj, możemy udać się szlakiem na Polski Grzebień i Małą Wysoką. W tym miejscu zaczyna się też Droga Wolności (cesta Slobody), którą dojechać można aż do Szczyrbskiego Jeziora. Uwaga! Zatrzymywanie się wzdłuż drogi jest możliwe tylko na płatnych parkingach i w innych wyznaczonych miejscach. Opłata dzienna zazwyczaj wynosi około 5 euro.

3 km za Łysą Polaną znajduje się Jaworzyna Tatrzańska (Tatranská Javorina), skąd możemy udać się na Przełęcz pod Kopą Bielską lub na Lodową Przełęcz. Droga Wolności wiedzie dalej ku Podspadom, gdzie łączy się z szosą z Jurgowa (alternatywna możliwość przekroczenia granicy).

Po 12 km od Łysej Polany docieramy do Zdziaru (Ždiar). Jest to punkt wypadowy głównie w Tatry Bielskie. Możemy zatrzymać się koło bardzo charakterystycznego kompleksu wyciągów narciarskich Strednica lub poszukać parkingu dalej, w głębi miejscowości, przy poczcie odbijając w prawo. Szlaki prowadzące z obydwu miejsc łączą się i dalej prowadzą ku Tatrom Bielskim.

Na 21 km Drogi Wolności leży Tatrzańska Kotlina (Tatranská Kotlina). W miejscowości zatrzymują się głównie ci, którzy pragną zwiedzić Jaskinię Bielską. Nieco dalej, w okolicach przystanku Čarda, rozpoczyna się szlak prowadzący do schroniska pod Szarotką (Chata Plesnivec). Auto należy zostawić jednak wcześniej lub w głębi miejscowości. Tatrzańska Kotlina jest pierwszą osadą należącą do miasta Wysokie Tatry. Tuż za nią od Drogi Wolności odchodzi szeroka szosa w stronę Kieżmarku. Na 27 km znajdują się Kieżmarskie Żłoby (Kežmarské Žľaby). Prowadzi stąd alternatywny wariant szlaku do schroniska pod Szarotką.

Kilometr dalej znajduje się parking Biała Woda. Możemy stąd udać się do schroniska nad Zielonym Stawem i dalej na Jagnięcy Szczyt lub do Doliny Białych Stawów. Można tam  także dotrzeć, zatrzymując się w następnej miejscowości, Tatrzańskich Matlarach (Tatranské Matliare). Szlak dojściowy do schroniska jest stąd nieco dłuższy, a parking znajduje się nieco na uboczu (należy odbić w prawo przed przystankiem autobusowym).

 

 

Zobacz także:

Samochodem po Słowacji. Okolice Tatrzańskiej Łomnicy

Samochodem po Słowacji. Stary Smokowiec i okolice

Samochodem po Słowacji. Od Tatrzańskich Zrębów do Wyżnich Hagów

Samochodem po Słowacji. Szczyrbskie Jezioro

Samochodem po Słowacji. Trzy Studniczki

Samochodem po Słowacji. Podbańska

Samochodem po Słowacji. Od Przybyliny do Liptowskiego Mikułasza

Samochodem po Słowacji. Z Chochołowa do Liptowskiego Mikułasza