Samochodem po Słowacji

Niezwykle istotnym osiedlem na terenie miasta Wysokie Tatry są okolice Smokowców, znajdujące się w odległości 36-38 km od Łysej Polany.

Jako pierwsze naszym oczom ukazuje się osiedle Górny Smokowiec (Horný Smokovec). Jest tutaj kilka pensjonatów i hoteli, jednakże bezpośrednio z tego miejsca nie wychodzi żaden szlak. Nieco dalej na lewo odchodzi droga do leżącego w pewnym oddaleniu od Tatr Dolnego Smokowca (Dolný Smokovec).

Prawdziwe centrum stanowi dopiero miejscowość Stary Smokowiec (Starý Smokovec). Głównym punktem orientacyjnym na mapie miasteczka jest rejon dworców – autobusowego i elektriczki, w pobliżu którego Droga Wolności łączy się z szosą wiodącą do Popradu. Znajduje się tu także parking samochodowy.

Nieco dalej, w pobliżu poczty, swój bieg rozpoczynają szlaki turystyczne. Smokowiec jest punktem wypadowym przede wszystkim na Sławkowski Szczyt (znaki niebieskie), ale warto również pójść w stronę Smokowieckiego Siodełka (Hrebienok) i dalej do Schroniska Zamkowskiego, czy jeszcze dalej, pod Chatę Téryego. Odchodzą stąd również żółte znaki wiodące do Doliny Wielickiej.

Wszystkie wymienione szlaki zaraz na początku przebiegają obok stacji kolei linowo-terenowej na Hrebeniok. Przyjemność porównywalna do wyjazdu na Gubałówkę. W pobliżu stacji znajdują się także liczne parkingi, toteż w przypadku braku miejsca w centrum należy odbić od Drogi Wolności w prawo i szukać właśnie tam.

Sam Stary Smokowiec ma zaledwie 50 stałych mieszkańców. Ruch turystyczny jednak jest tu całkiem spory. W zimie pojawiają się liczni narciarze, którzy mogą szusować na Hrebenioku lub w Ski Centrum Jakubkova lúka.

Ostatnią częścią osady jest Nowy Smokowiec (Nový Smokovec). Zatrzymując się w tym miejscu, można zaoszczędzić nieco drogi do Doliny Wielickiej. Żółty szlak wiedzie na całej długości osady równolegle do Drogi Wolności – po prawej stronie.

 

Zobacz także:

Samochodem po Słowacji. Od Łysej Polany po Tatrzańskie Matlary

Samochodem po Słowacji. Okolice Tatrzańskiej Łomnicy

Samochodem po Słowacji. Od Tatrzańskich Zrębów do Wyżnich Hagów

Samochodem po Słowacji. Szczyrbskie Jezioro

Samochodem po Słowacji. Trzy Studniczki

Samochodem po Słowacji. Podbańska

Samochodem po Słowacji. Od Przybyliny do Liptowskiego Mikułasza

Samochodem po Słowacji. Z Chochołowa do Liptowskiego Mikułasza