zamknięte szlaki w Tatrach

Początki znakowania ścieżek w Tatrach sięgają drugiej połowy XIX wieku. Przez dekady przebieg szlaków był niejednokrotnie zmieniany; wyznaczano także nowe ścieżki, inne zaś zamykano. Taki los spotkał między innymi szlaki na Bobrowiec oraz na Tomanową Przełęcz.

Bobrowiec to samotny masyw w Tatrach Zachodnich, leżący na granicy polsko-słowackiej nieopodal Grzesia. Wzniesienie dominuje nad schroniskiem na Polanie Chochołowskiej i dawniej było licznie odwiedzane przez turystów. Na szczyt prowadziły dwa szlaki – z Bobrowieckiej i z Umarłej Przełęczy. W 2008 roku zostały one zamknięte ze względu na ochronę przyrody na prośbę TPN.

Podobny los spotkał szlak na Tomanową Przełęcz, który prowadził do Doliny Cichej. Ścieżkę po stronie słowackiej zlikwidowano w 2008 roku, zaś tę po stronie polskiej – rok później. Wiązało się to z przystąpieniem Polski i Słowacji do strefy Schengen; Słowacy obawiali się zbytniego wzmożenia ruchu turystycznego z polskiej strony.

Zamknięcie szlaków było transakcją wiązaną – na prośbę TPN zamknięto ścieżkę na Bobrowiec, TANAP z kolei poprosił o zamknięcie szlaku na Tomanową, by turyści schodzący z Kasprowego Wierchu nie zadeptali Doliny Cichej. Jak na razie nie mówi się o ponownym otwarciu wspomnianych szlaków.