Niedźwiedź brunatny

Jeden z symboli Tatrzańskiego Parku Narodowego, największy drapieżnik występujący w Polsce. Górale w przeszłości określali go „On", 

Niedźwiedź brunatny
W Tatrach żyje kilkanaście niedźwiedzi. Waga tego zwierzęcia waha się od 95 do 390 kg w zależnosci od płci. Największy ciężar niedźwiedzie osiągaja przed zimą, gdy gromadzą zapasy tłuszczu na tę porę roku - zapadają wóczas w sen zimowy, który trwa średnio od grudnia do kwietnia.

Sierść niedźwiedzia ma z reguły ciemnobrązowy kolor, ale można też spotkać się odcieniem niemal czarnym lub też jasnobrązowym. Pokrywa włosowa wymieniania jest raz w roku przed okresem zimowym, gdy ciepło jest najbardziej potrzebne. Pazury niedźwiedzi osiągają długość 3-7 cm i służą przede wszystkim do rozgrzebywania ziemi przy poszukiwaniu pożywienia oraz podczas przygotowywania gawry, czyli miejsca snu zimowego i posłania dla nowo narodzonego potomstwa.

Do podstawowego pożywienia niedźwiedzi należą przede wszystkim rośliny runa leśnego, pędy roślinne, zdobyty owies czy miód. Dietę uzupełniają larwami owadów, małymi bezkręgowcami i padliną, którą odżywiają się po wybudzeniu z zimowego snu. Niedźwiedzie potrafią poruszać się z prędkością do 50 km/h. Aktywne są przede wszystkim za dnia, żerują popołudniami. Inaczej jest w terenie, na którym pojawia się człowiek - wówczas niedźwiedzie przejawiają większą aktywność nocą. 

Niedźwiedź brunatny jest ściśle chroniony. Największym zagrożneiem dla jego przetrwania jest niezmiennie synantropizm, czyli skłonność do wykorzystywania obecności człowieka do zaspakajania własnych potrzeb, głównie żywieniowych. Chcąc chronić ten gatunek, należy o tym pamiętać.