Łysa Polana

Jak poinformował słowacki rząd, wkrótce zmienią się przepisy wjazdowe do tego kraju. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wariantu delta koronawirusa nasi południowi sąsiedzi postanowili utrudnić wjazd osobom niezaszczepionym.

Osoby, które nie zostały zaszczepione od 9 lipca będą musiały po przekroczeniu granicy ze Słowacją odbyć kwarantannę. Teoretycznie trwać ona ma 14 dni, ale będzie możliwość zakończenia jej po 5. dniu, jeśli wykona się test i da on wynik negatywny. Dla pozostałych osób zasady się nie zmienią. Nadal bez kwarantanny i testów będą wpuszczani zaszczepieni co najmniej jedną dawką (po 21 dniach od szczepienia) oraz ozdrowieńcy. 

Słowacy zapowiadają także wzmożone kontrole graniczne. Obecnie są one wyrywkowe, ale ma być ich więcej. Tamtejsze władze zastrzegają sobie także możliwość ograniczenia ruchu na mniejszych przejściach granicznych, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Wyżej wspomniane przepisy zostały omówione na konferencji prasowej. Poinformujemy, gdy zostaną one potwierdzone opublikowaniem odpowiednich aktów prawnych.