Powódź w Tatrach

Od dłuższego czasu stan wód w tatrzańskich potokach był podniesiony, a intensywne opady deszczu w ostatnich dniach przyczyniły się do zalania wielu szlaków. Woda wyrządziła szkody także w podtatrzańskich miejscowościach. Oto lista zamkniętych szlaków.

Tatry

Od świata zostało odcięte schronisko w Dolinie Pięciu Stawów, w nocy woda zerwała most na Roztoce. Wiele szlaków zostało zamkniętych. TPN informuje, że nieczynne są: szlak z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich; szlak wokół Morskiego Oka oraz na Rysy; mostek przy Wielkim Stawie w Dolinie Pięciu Stawów Polskich; odcinek Ścieżki nad Reglami z Polany Małołąckiej do Przysłopu Miętusiego; szlak przez Dolinę Małej Łąki na przełęcz Kondracką; szlak z Kuźnic na Przełęcz między Kopami, Doliną Jaworzynki; szlak na Kasprowy Wierch z Kuźnic, przez Myślenickie Turnie; szlak z Murowańca do Czarnego Stawu; szlak z Brzezin do Murowańca; szlak z Murowańca na Rówień Waksmundzką. Częściowo została zalana Jaskinia Mroźnia i również została zamknięta do odwołania. 

Droga Oswalda Balzera jest zamknięta ze względu na wysoki stan wód, na skutek intensywnych opadów zapadła się część drogi z Zakopanego na Łysą Polanę na odcinku od skrętu w stronę Murzasichla do Brzezin. Kierowcy jadący w stronę Łysej Polany i Morskiego Oka powinni kierować się przez Murzasichle, Bukowinę Tatrzańską i dalej na Głodówkę. Nie działa także kasa biletowa w Dolinie Kościeliskiej – szlak jest podtopiony.

Podobnie sytuacja wygląda na Słowacji, gdzie woda płynie szlakiem przy Wodospadach Zimnej Wody. Do schroniska Téryego można dojść wyłącznie od Łomnickiego Stawu. Zostały zamknięte szlaki przez dolinę Białej Wody od rozdroża pod Polskim Grzebieniem po Łysą Polanę i szlak przez Dolinę Jaworową, zniszczony jest most nad Rainerową Chatą na potoku Małej Zimnej Wody, przez który przebiega Magistrala Tatrzańska w kierunku Doliny Małej Zimnej Wody i Łomnickiego Stawu. Magistrala jest także zamknięta na odcinku ze Smokowieckiego Siodełka do schroniska Zamkowskiego. Uszkodzone są mosty w dolinach Cichej i Koprowej. Wejście na Rysy nie jest możliwe także od strony słowackiej.

 

Podhale

Wczoraj zamknięto most zastępczy w Białym Dunajcu ze względu na podniesiony poziom wody, która zaczęła podmywać także fundamenty i część konstrukcji nowego mostu. Dziś przed godziną 8:00 po przeprowadzeniu prób wytrzymałościowych podjęto decyzję o przywróceniu ruchu na moście. Pracownicy budowy szacują, że straty w samym sprzęcie to nawet 1,5 mln zł. 

Woda zalała także podtatrzańskie miejscowości. Najbardziej ucierpiała Czarna Góra, gdzie woda wdarła się do piwnic i zalała kilkadziesiąt budynków. Podtopienia miały miejsce w Białym Dunajcu, Poroninie, Stasikówce, Białce Tatrzańskiej i Małem Cichem. Przekroczony jest stan alarmowy w Nowym Targu – stan Dunajca wynosił rano 4,36 m, ale zaczął już opadać.
 

Fot. Pięć Stawów - miejsce, gdzie stał most na Roztoce

 

Fot. Pięć Stawów - most znajduje się kilkaset metrów dalej

 

Fot. Téryho chata

 

Fot. Téryho chata

 

Fot. Janka Matvejová Bežilová, potok Mała Zimna Woda

 

Fot. Marcin Szkodziński - zniszczenia przy moście w Białym Dunajcu

 

Fot. Tomasz Mateusiak - droga z Zakopanego do Łysej Polany