Obserwatorium meteorologiczne na Kasprowym Wierchu

Obserwatorium meteorologiczne na Kasprowym Wierchu to najwyżej położony budynek w Polsce – znajduje się bowiem na wysokości 1987 m.

Z wnioskiem o budowę obserwatorium wystąpił w 1934 roku Jan Lugeon, dyrektor Państwowego Instytutu Meteorologicznego. W związku z planowaną budową kolei linowej na Kasprowy Wierch uznano, że szczyt ten będzie odpowiednią lokalizacją także dla obserwatorium. 

Budynek, podobnie jak budynki stacji kolei, zaprojektowali Anna i Aleksander Kodelscy. Pierwsze obserwacje zaczęto prowadzić już w 1935 roku dzięki zainstalowanej klatce meteorologicznej, natomiast prace budowlane rozpoczęły się jesienią rok później. Uroczyste otwarcie nastąpiło 22 stycznia 1938 roku. Ciekawostkę stanowi fakt, że okolicznościowe przemówienie wygłosił dyrektor PIM, Jan Blaton – ten sam, który 10 lat później zginął na Świnicy w żlebie dziś nazywanym jego imieniem. 

Obserwatorium na Kasprowym Wierchu było wówczas szóstym co do wysokości obserwatorium meteorologicznym w Europie i najwyższym w Tatrach – nie istniała jeszcze placówka na Łomnicy. Budynek przetrwał próbę wysadzenia w powietrze podjętą w 1945 roku przez Niemców, dzięki czemu obserwatorium służy do dziś, na bieżąco przekazując aktualne informacje pogodowe. Siedziba placówki to najwyżej położony budynek w naszym kraju.

 

W pobliżu:

Kolej linowa na Kasprowy Wierch