Obserwatorium meteorologiczne na Kasprowym Wierchu

Obserwatorium meteorologiczne na Kasprowym Wierchu to najwyżej położony budynek w Polsce – znajduje się bowiem na wysokości 1987 m.

Z wnioskiem o budowę obserwatorium wystąpił w 1934 roku Jan Lugeon, dyrektor Państwowego Instytutu w. W związku z planowaną budową kolei linowej na Kasprowy Wierch uznano, że szczyt ten będzie odpowiednią lokalizacją także dla obserwatorium. 

Budynek, podobnie jak budynki stacji kolei, zaprojektowali Anna i Aleksander Kodelscy. Pierwsze obserwacje zaczęto prowadzić już w 1935 roku dzięki zainstalowanej klatce meteorologicznej, natomiast prace budowlane rozpoczęły się jesienią rok później. Uroczyste otwarcie nastąpiło w styczniu 1938 roku. Ciekawostkę stanowi fakt, że okolicznościowe przemówienie wygłosił dyrektor PIM, Jan Blaton – ten sam, który 10 lat później zginął na Świnicy w żlebie dziś nazywanym jego imieniem. 

Obserwatorium na Kasprowym Wierchu było wówczas szóstym co do wysokości obserwatorium meteorologicznym w Europie i najwyższym w Tatrach – nie istniała jeszcze placówka na Łomnicy. Budynek przetrwał próbę wysadzenia w powietrze podjętą w 1945 roku przez Niemców, dzięki czemu obserwatorium służy do dziś, na bieżąco przekazując aktualne informacje pogodowe. Siedziba placówki to najwyżej położony budynek w naszym kraju.

 

W pobliżu:

Kolej linowa na Kasprowy Wierch