Schronisko Chata Czerwieniec

Chata pod Náružím (w jęz. polskim Chata Czerwieniec), znajduje się w Mnichowym Żlebie, w słowackich Tatrach Zachodnich. Po południowo-zachodniej stronie schroniska spływa Mnichowy Potok, a po południowej wznosi się Mnich.

Historia

W 1935 r. w okolicy dzisiejszego schroniska zbudowano budynek o nazwie Chata v Medvedzom. Pod koniec II wojny światowej doszło do pożaru wywołanego przez Niemców. Kolejny budynek, stojący w tym miejscu w latach 1962-1968, również zakończył swoje istnienie na skutek pożaru.

Pierwsza budowla na miejscu obecnego schroniska powstała w latach 1969-70. Inicjatorami przedsięwzięcia budowy byli mieszkańcy Bobrowca. Budynek zaadoptowano na potrzeby lokalnego klubu turystycznego. Do jego rozbiórki doprowadzono w latach 1999-2000, po czym odbudowano ponownie. Nowe schronisko jest większe i bardzie przestronne. Obiekt stanowi własność wsi Bobrowiec.


Noclegi

Chata pod Náružím jest czynna tylko w lipcu i sierpniu, potem jedynie w weekendy (od godz. 17.00 w piątek do godz. 15.00 w niedzielę). Jest też możliwość ustalenia z chatarem (Ivan Ogáry) indywidualnego terminu. Rezerwacji należy dokonać telefonicznie. Schronisko dysponuje 30 miejscami noclegowymi, w trzech 10 osobowych pokojach. Koszt zakwaterowania wynosi 8 € od os. za noc. Pobyt dzieci do lat 6 jest darmowy, od 6 – 15 roku życia nocleg w cenie 4 €. Możliwe jest również nocowanie w jadalni lub na strychu we własnym śpiworze, dla maksymalnie 20 osób. W budynku znajduje się kuchnia turystyczna, w której można przygotowywać własne posiłki. Na miejscu są dostępne naczynia kuchenne. Toaleta znajduje się poza budynkiem. Obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt.


Dojście do schroniska i dostępne szlaki

Do schroniska można dotrzeć niebieskim szlakiem z miejscowości Bobrowiecki Wapiennik (ok. 2 h). Wygodnym wyjściem jest również dojazd własnym samochodem do Liptowskiego Mikułasza i stąd do Jałowca (drogowskazy), skąd prowadzi szlak żółty w kierunku Doliny Jałowieckiej do rozdroża (ok. 45 min), dalej szlak zielony (ok. 1 h), w końcu szlak niebieski – do schroniska (ok. 40 min).

Chata pod Náružím jest doskonałym miejscem wypadowym na Siwy Wierch, Babki czy do Żarskiego Schroniska.

 

Szlaki spod Chaty Czerwieniec

Szlak niebieski do rozdroża pod Babkami (40 min)

Szlak niebieski na Przedwrocie (45 min)


Kontakt

Adres:

Horská chata pod Náružím,
obecný úrad Bobrovec
Tel. kom.: +421 911 163 670
E-mail: [email protected]