Tatry zimą łatwe szlaki

Nigdy nie byłeś zimą w Tatrach, ale chciałbyś spróbować swoich sił podczas górskich wędrówek o tej porze roku? Przygotowaiśmy listę łatwych szlaków zimowych. Pamiętajcie, że wybierając się w góry zimą, trzeba sprawdzić nie tylko prognozę pogody, ale również komunikat lawinowy. Zimowe wędrówki wymagają również zabrania zimowego sprzętu.

Niektóre szlaki w Tatrach Polskich są wyłączone z ruchu turystycznego zimą ze względu na ochronę przyrody (od 1 grudnia do 15 maja): Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz, Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka, Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko. W Tatrach Słowackich zamknięta jest większość szlaków powyżej schronisk. Mapę szlaków całorocznych w słowackich Tatrach Wysokich znajdziesz tutaj.

Czas przejścia szlaków - zarówno na drogowskazach, jak i na tej liście - podany jest w warunkach letnich. Zimowe przejście może zabrać nawet 50% czasu więcej.

 

Wycieczka nad Morskie Oko

Otoczenie Morskiego Oka to jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Szlak z Palenicy Białczańskiej do schroniska liczy ok. 8 kilometrów. Znad tafli jeziora rozpościera się wspaniały widok m.in. na Mnicha, Rysy czy Mięguszowiecki Szczyt Wielki. W przypadku dobrych warunków, wycieczkę można wydłużyć i wybrać się nad Czarny Staw pod Rysami (zimą chodzi się przez środek jeziora).

Opis wycieczki

Wycieczka na Polanę Chochołowską

Spokojna trasa na długi, zimowy spacer. Szałasy przy szlaku przysypane śniegiem wyglądają bajkowo. Wycieczka pozbawiona jest trudności technicznych. Polana Chochołowska to dobra baza wypadowa na takie wycieczki jak Grześ czy Trzydniowiański Wierch. 

Opis wycieczki

Wycieczka na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję

Rusinowa Polana jest łatwodostępna, a szlak prowadzący na nią - stosunkowo krótki. Z polany roztacza się wspaniała panorama na Tatry Wysokie - widać m.in. najwyższy szczyt Tatr, czyli Gerlach. Będąc na Rusinowej Polanie, przy dobrych warunach pogodowych i śnieżnych (brak oblodzeń) można spróbować wejść również na Gęsią Szyję.

Opis wycieczki

Wycieczka na Wielki Kopieniec

Góra ma dwa nieco oddalone od siebie wierzchołki i słynie z bardzo rozległej panoramy, która obejmuje wiele szczytów, począwszy od słowackich Tatr Zachodnich, na Tatrach Bielskich kończąc.  Wielki Kopieniec stanowi świetny punkt obserwacyjny na Tatry Wysokie. Trasa jest łatwa i przyjemna, a różnice wysokości nie są zbyt duże. 

Opis wycieczki

Wycieczka Doliną Kościeliską nad Smreczyński Staw

Szlak prowadzi leśną ścieżką, więc wędrówka jest łatwa i przyjemna. Znad brzegu Smreczyńskiego Stawu roztacza się widok na Bystrą – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. Co ciekawe, dawniej górale wierzyli, że to jezioro nie ma dna. 

Opis wycieczki

Wycieczka do Śląskiego Domu

Dolina Wielicka, w której znajduje się Śląski Dom, jest jedną z najmniejszych tatrzańskich dolin. Hotel górski znajduje się tuż obok Wielickiego Stawu, u stóp Gerlacha. Obecny budynek hotelowy został wybudowany w 1968 roku. Całą trasę można pokonać drogą asfaltową lub klasycznym szlakiem. 

Opis wycieczki