Tatry Słowackie

Nie jest łatwo odnaleźć się na Słowacji. Obostrzenia covidowe od 19 stycznia staną się łagodniejsze, ale będą za to mocno skomplikowane. Przedstawiamy uproszczony schemat, który pozwoli choć trochę zorientować się w tym, co i komu wolno na Słowacji.

Przekraczanie granicy ze Słowacją

Tutaj sprawa jest prosta i niezmienna od wakacji 2021 r. Wjeżdżać mogą tylko osoby zaszczepione przynajmniej klasycznym schematem dwudawkowym lub jednodawkowym Johnsonem oraz ozdrowieńcy zaszczepieni pierwszą dawką. Pozostali podlegają 10-dniowej kwarantannie.

Cztery "reżimy" sanitarne w obiektach publicznych i usługowych

Problem zaczyna się, gdy chcemy skorzystać z hotelu, restauracji lub wyciągu narciarskiego. Na Słowacji właściciele obiektów sami wybierają jeden z maksymalnie czterech "reżimów", w którym chcą funkcjonować. W zależności od tego, który wybiorą, obowiązują ich inne ograniczenia. W praktyce często jest tak, że ten wybór jest ograniczony, bo niektóre reżimy uniemożliwiają działanie. Te cztery reżimy to:

  • tzw. Zaklad, czyli wszyscy bez względu na status szczepienia, testu itp.
  • Reżim OTP - zaszczepieni dwiema dawkami lub Johnsonem, ozdrowieńcy (do 90 dni) lub osoby z negatywnym wynikiem testu (wystarczy antygenowy 48 h przed)
  • Reżim OP - tylko zaszczepieni dwiema dawkami lub Johnsonem i ozdrowieńcy (do 90 dni)
  • Reżim OP+ - tylko osoby zaszczepione dawką przypominającą oraz zaszczepieni dwiema dawaki i ozdrowieńcy (do 90 dni), jeśli dodatkowo przedstawią negatywny wynik testu (wystarczy antygenowy 48 h przed)

Zasady dla poszczególnych usług turystycznych:

  • Restauracje: reżim OP - 2 dawki lub ozdrowienie
  • Hotele, pensjonaty, schroniska: reżim OP+ - 3 dawki lub 2 + test lub ozdrowienie + test
  • Wyciągi narciarskie, kolejki górskie, elektriczka, komunikcja miejsca: reżim OTP - 2 dawki, ozdrowienie lub test lub reżim OP - 2 dawki lub ozdrowienie
  • Aquaparki: reżim OP+ - 3 dawki lub 2 + test lub ozdrowienie + test
  • Muzea i galerie (np. Świątynia Lodowa):reżim OP - 2 dawki lub ozdrowienie

Inne informacje

Nie obowiązuje już zakaz przemieszczania się ani godzina policyjna. W pomieszczeniach i komunikacji trzeba używać masek. Na zewnątrz także, jeśli nie możemy utrzymać 2 metrów dystansu - w tym przypadku maskę może zastąpić np. chusta.

Stan obowiązujący od 19 stycznia 2022 r.