warunki w Tatrach

Na początku tygodnia było sporo śniegu. Halny, który szalał we wtorek i środę, wywiał znaczną jego część. Jak wyglądają teraz Tatry i jakie warunki prognozowane są na najbliższe dni?

Piątek, 15 listopada 2019 r.

Halny wytopił znaczną część śniegu. W Tatrach Zachodnich leżą pojedyncze płaty. Śnieg występuje w wyższych partiach Tatr (od wysokości ok. 1800m n.p.m.), a pod jego warstwą mogą występować oblodzenia. Dzisiaj nad Tatrami sporo chmur, ale nie zabraknie również przejaśnień. Miejscami niski pułap chmur może utrudniać orientację w terenie. Dni są już bardzo krótkie, co należy wziąć pod uwagę, planując wycieczkę. Wiatr na graniach wieje z prędkością do 35 km//h, w nocy przybierając na sile (do 60 km/h). W Zakopanem jest teraz 12 stopni, nad Morskim Okiem 8, na Kasprowym Wierchu 4, a na Rysach 1. Otwarty jest już szlak prowadzący na Wiktorówki - większość powalonych drzew została już usunięta.

Wschód słońca: 6:48 Zachód słońca: 15:57

Sobota, 16 listopada 2019 r.

W sobotę chmur będzie jeszcze więcej, jednak nie powinno padać. Utrzymają się piątkowe temperatury powietrza, jednak odczuwalnie - będzie zimniej ze względu na wiatr, którego prędkość przyspieszy do 85 km/h (temperatura odczuwalna na Rysach - 10 stopni). Czas nasłonecznienia wyniesie zaledwie 3 godziny. Przy takim wietrze, wędrówki górskie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia.

Wschód słońca: 6:50 Zachód słońca: 15:56

Niedziela, 17 listopada 2019 r.

Ociepli się w niedzielę. Temperatury wzrosną średnio o 4 stopnie: w Zakopanem będzie 15 stopni, nad Morskim Okiem 10, na Kasprowym Wierchu 4, a na Rysach 5.Wiatr na graniach będzie wiał z prędkością ok. 50 km/h. Czas nasłonecznienia wyniesie do 6 godzin, z pewnością będzie sporo przejaśnień. Wieczorem znów będzie mocniej wiać, a od przyszłego tygodnia temperatury znów spadną poniżej 0.

Wschód słońca: 6:52 Zachód słońca: 15:56