Szczątki śmigłowca w Dolinie Młynickiej

25 czerwca 1979 r. miała miejsce najtragiczniejsza katastrofa w czasie akcji ratowniczej w Tatrach. W Dolinie Młynickiej rozbił się śmigłowiec.

W zaledwie kilka lat po najtragiczniejszym w historii wypadku lawinowym w Dolinie Mięguszowieckiej, znów w słowackich Tatrach zdarzyła się tragedia na wielką skalę. I znów nieszczęście miało miejsce w tej samej okolicy. Tym razem dramatyczne wydarzenia rozegrały się nie w Dolinie Mięguszowieckiej, a po drugiej stronie Grani Baszt, w Dolinie Młynickiej.

Dziś miejscu tym wiedzie szlak ze Szczyrbskiego Jeziora na Bystrą Ławkę. Wówczas jego przebieg był nieco inny – punkt kulminacyjny stanowił Bystry Przechód, przełęcz znajdująca się ok. 200 m na północ od miejsca, w którym obecnie znajdują się znaki.

Feralnego dnia, w godzinach popołudniowych, do słowackiej THS dotarła informacja, że w czasie zejścia z Bystrego Przechodu właśnie, turystka doznała niegroźnej, lecz uniemożliwiającej samodzielne poruszanie się, kontuzji nogi. Z lotniska w Popradzie wystartował śmigłowiec Mi-8, należący do czechosłowackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Na pokładzie znalazły się trzy osoby, a sześć kolejnych dosiadło się w Starym Smokowcu.

Gdy śmigłowiec znajdował się w pobliżu miejsca zdarzenia, doszło do tragedii. Podczas schodzenia do lądowania helikopter zawadził łopatą o skały, po czym runął i eksplodował... Jak łatwo policzyć, na pokładzie znajdowało się wówczas dziewięć osób. Sześć z nich zginęło na miejscu, jedna, po kilku dniach, w szpitalu.

W tej całej smutnej historii, pozytywne są losy pozostałej dwójki, która jakimś cudem przeżyła katastrofę. Szczególnie poruszająca jest historia Ladislava Janigi, który po długiej i trudnej rehabilitacji doszedł do pełni sprawności i wrócił w góry… W 2004 roku wydał on przewodnik po Tatrach powstały w oparciu o… zdjęcia lotnicze.

Tuż przy szlaku na Bystrą Ławkę nadal można zobaczyć leżące szczątki rozbitego helikoptera. Jest także tablica pamiątkowa upamiętniająca tragedię z 1979 roku.