Kolej Gąsienicowa

Jeśli jesteś fanem narciarstwa, na pewno prędzej czy później przyjedziesz na Kasprowy Wierch. Znajdziemy tu najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce - położony jest on na szczycie i na jego północnych stokach.

Najlepszym sposobem, by dostać się na Kasprowy Wierch, jest wjazd koleją linową z Kuźnic. Ośrodek dysponuje trzema kolejami: koleją kabinową "Kasprowy Wierch" oraz dwiema krzesełkowymi - "Goryczkową" i "Gąsienicową". Kolej "Kasprowy Wierch" ma 4261 m długości, w jej kabinie mieści się 60 osób, a wjazd trwa 12 minut. "Gąsienicowa" mieści jednorazowo 4 osoby, a wjazd trwa 8 minut. Jest najkrótsza z nich wszystkich - jej długość wynosi 1155 m. Dłuższa o ponad pół kilometra jest kolej "Goryczkowa" - 2 osoby dostaną się za jej pomocą na górę w 15 minut i pokonają drogę 1736 m. Kolej kabinowa jest czynna cały rok, z wyjątkiem okresu konserwacji, pozostałe dwie zaś służą głównie narciarzom w okresie zimowym.

Z Kasprowego prowadzą dwie podstawowe trasy narciarskie: w Dolinie Goryczkowej i Dolinie Gąsienicowej. Możemy przedłużyć jedną i drugą trasę, zjeżdżając nartostradą lub szlakiem narciarskim do samych Kuźnic. Żadna z nich nie jest dośnieżana ani oświetlona, ale obydwie są częściowo ratrakowane. Trasa Goryczkowa odpowiednia jest dla zaawansowanych narciarzy. Przejazd trwa około 15 minut. Pokonuje się różnicę ok. 670 m. Jeśli chcemy przedłużyć trasę, możemy wybrać jeden z wariantów zjazdowych do samych Kuźnic - czeka na nas wtedy około 8 kilometrów zjazdu z różnicą przewyższeń oscylującą w okolicy 950 m. Jest ona jedną z kilkunastu czarnych zjazdowych tras w Polsce - musimy brać pod uwagę swoje doświadczenie i umiejętności, gdy zdecydujemy się na nią wybrać. Trasa Gąsienicowa w górnym odcinku jest oznakowana na czarno, co oznacza najwyższy stopień w skali trudności, od schroniska Murowaniec zmienia ona kolor na czerwony. Długość do Kuźnic to ok. 8,5 km. 

Cena za jeden dzień korzystania z obu tras wraz z możliwością wielokrotnego przejazdu koleją linową na Kasprowy Wierch dla osoby w wieku 16-64 lata wynosi 149 zł. Więcej informacji na temat poszczególnych cen i aktualnego stanu tras znajdziemy na stronie PKL Kasprowy Wierch.

Rejon Kasprowego Wierchu jest też bardzo popularny wśród skiturowców, którzy mają tu mnóstwo możliwości.

Opis szczytu znajdziecie pod TYM linkiem.