Ciekawostki

5 ciekawostek na temat Orlej Perci

Orla Perć, biegnąca między przełęczami Zawrat i Krzyżne, uważana jest za najtrudniejszy znakowany szlak w polskich Tatrach. Poniżej znajdziecie kilka ciekawostek na jej temat.

czytaj więcej


Tatry Wysokie. 5 ciekawostek

Tatry Wysokie przyciągają turystów swoim surowym pięknem i oferują wspaniałe widoki z wysokich szczytów. Poniżej prezentujemy kilka ciekawostek na temat tej części Tatr.

czytaj więcej


Kolejki linowe w Tatrach. 5 faktów

Kolej linowa ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Dziś przyjrzymy się kilku ciekawym faktom na temat kolejek w Tatrach.

czytaj więcej


Jaki dystans dzieli te miejsca?

Długość trasy w górach nie zawsze pozwala nam określić czas, w jakim ją pokonamy – wędrowanie po przewyższeniach to zupełnie inna bajka niż spacer po równinie! Jeśli...

czytaj więcej


5 porad przydatnych podczas wędrówki

Jak często robić przerwy podczas wędrówki? A jak się zachować, gdy spotkamy niedźwiedzia? Oto kilka przydatnych wskazówek.

czytaj więcej


5 zaskakujących faktów o tatrzańskich nazwach

Niektóre miejsca w Tatrach niegdyś nazywane były inaczej niż dziś, z kolei z innymi nazwami wiążą się ciekawe legendy i historie. Oto kilka przykładów.

czytaj więcej


6 faktów o Mnichu

Mnicha nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Oto kilka ciekawych faktów na temat pięknej turni widocznej nad Morskim Okiem.

czytaj więcej


Długości tatrzańskich szlaków

Jaka odległość dzieli Murowaniec i szczyt Kościelca? A ile kilometrów liczy spacer Doliną Chochołowską? Oto kilka faktów dla miłośników liczb!

czytaj więcej


Gerlach. 5 ciekawostek

Gerlach, nazywany Królem Tatr, wznosi się na wysokość 2655 m i tym samym jest najwyższym tatrzańskim szczytem. Oto kilka ciekawostek na jego temat.

czytaj więcej


Historyczne ciekawostki o Tatrach

Wiedzieliście, że Fidel Castro polował w Tatrach na kozice? Z Tatrami wiąże się wiele ciekawych historii. Oto kilka faktów.

czytaj więcej


Tatrzańskie stawy. 6 ciekawostek

Malownicze okolice tatrzańskich stawów zachwycają swoim pięknem. Warto poznać kilka ciekawostek na temat tych pięknych zbiorników wodnych.

czytaj więcej


4 tatrzańskie legendy

Tatry od dawna fascynowały ludzi. Z czasem powstało wiele legend związanych z tymi pięknymi górami. Oto niektóre z nich.

czytaj więcej


Nazwy tatrzańskich szczytów. 7 ciekawostek

Każdy kojarzy takie nazwy jak Rysy, Mięgusze czy Durny Szczyt. Dlaczego jednak wspomniane szczyty nazywają się właśnie w ten sposób? Oto wyjaśnienie!

czytaj więcej


Morskie Oko. 5 ciekawostek

Morskie Oko to jeden z najpopularniejszych celów w polskiej części Tatr, szczególnie w środku sezonu wakacyjnego jezioro przeżywa prawdziwe oblężenie turystów....

czytaj więcej


6 faktów o tatrzańskich schroniskach

Miejsca, w których można odpocząć, napić się herbaty i nabrać sił przed dalszą wędrówką – tatrzańskie schroniska. Oto kilka faktów na ich temat.

czytaj więcej


7 historycznych ciekawostek o Tatrach

Tatry zaczęły się kształtować wiele milionów lat temu. Zapraszamy po kilka ciekawostek dotyczących zarówno najdawniejszej historii Tatr, jak i tej nieco bardziej współczesnej.

czytaj więcej


5 ciekawostek o Tatrach słowackich

Słowacka część Tatr przyciąga coraz więcej polskich turystów. Oto kilka ciekawostek na temat miejsc położonych za naszą południową granicą.

czytaj więcej


7 faktów o Tatrach Zachodnich

Wędrówki po Tatrach Zachodnich obfitują w piękne widoki. Turystów przyciągają szczyty Giewontu i Kasprowego Wierchu, masyw Czerwonych Wierchów czy Wołowiec... Oto...

czytaj więcej


5 ciekawostek o tatrzańskich nazwach

Nie zawsze zastanawiamy się, dlaczego dane miejsce nosi akurat taką nazwę. Tymczasem nieraz za dobrze znanymi nazwami kryją się ciekawe historie! 

czytaj więcej


Orla Perć: 6 faktów

Słynna Orla Perć to jeden z najtrudniejszych szlaków w polskiej części Tatr. Oto kilka ciekawostek na jej temat!

czytaj więcej


Turyści w Tatrach. 7 faktów

W ostatnich latach liczba turystów odwiedzających Zakopane i Tatry znacznie wzrosła. Prezentujemy kilka faktów, które zobrazują, jak wiele osób odwiedza...

czytaj więcej


Tatry w liczbach – część II

Zastanawialiście się kiedyś, ile tatrzańskich szczytów można zdobyć znakowanymi szlakami? Albo ile szczytów przewyższa Rysy? Oto kilka liczbowych faktów o Tatrach!

czytaj więcej


5 ciekawostek o Rysach

Najwyższy szczyt Polski przyciąga wielu turystów, wielu marzy o tym, by go zdobyć. Oto kilka ciekawych faktów na temat Rysów:

czytaj więcej


7 zaskakujących faktów o tatrzańskich stawach

Jeziora otoczone majestatycznymi szczytami sprawiają, że Tatry są jeszcze piękniejsze, a malownicze widoki zapadają głęboko w pamięć. Oto kilka ciekawostek na temat tatrzańskich stawów.

czytaj więcej


6 ciekawostek o tatrzańskiej przyrodzie

Tatrzańska przyroda cieszy oko wędrujących turystów. Oto kilka ciekawych faktów na jej temat (więcej znajdziecie tutaj):

czytaj więcej


6 ciekawych faktów o Tatrach Wysokich

Tatry Wysokie pociągają i fascynują turystów od dawna. Oto kilka ciekawostek o tej części Tatr – po więcej zapraszamy tutaj.

czytaj więcej


Tatry w liczbach  – część I

Ile kilometrow szlaków jest w całych Tatrach? A ile schronisk można odwiedzić? Oto kilka liczbowych tatrzańskich ciekawostek!

czytaj więcej


7 ciekawostek o dawnych tatrzańskich szlakach

Sieć szlaków w Tatrach zmieniała się przez lata. Wiele z istniejących kiedyś dróg zamknięto, inne nieco zmodyfikowano. Poniżej przedstawiamy ciekawostki wiążące się...

czytaj więcej


Tatrzańskie potoki i wodospady - 5 ciekawostek

Tatrzańskie potoki są źródłem znanych rzek. Oto kilka wodnych ciekawostek!

czytaj więcej


5 znanych osób, które odwiedziły Tatry

Piękno Tatr przyciąga wielu ludzi, zatem można wymienić licznych przedstawicieli świata sztuki czy nauki, którzy wybrali się w góry. Oto niektórzy z nich:

czytaj więcej


6 ciekawostek o tatrzańskich dolinach

Malownicze doliny w Tatrach co roku są tłumnie odwiedzane przez turystów. Oto kilka ciekawostek na temat niektórych tatrzańskich dolin:

czytaj więcej


7 ciekawostek o Tatrach Wysokich

Wędrówki po Tatrach Wysokich nie należą do łatwych! Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek o tej części Tatr.

czytaj więcej


6 tatrzańskich pogodowych ciekawostek

Pogoda w górach rządzi się swoimi prawami i lubi często się zmieniać. Poniżej znjadziecie kilka ciekawostek związanych z tatrzańską pogodą.

czytaj więcej


5 ciekawostek o tatrzańskich jaskiniach

W polskich Tatrach znajduje się prawie 900 jaskiń. Prezentujemy kilka ciekawostek na ich temat!

czytaj więcej


5 ciekawostek o tatrzańskich stawach

W polskich Tatrach jest około 40 jezior. Poniżej prezentujemy ciekawostki na temat niektórych z nich.

czytaj więcej


7 dziwnych pomysłów, których nigdy nie zrealizowano

Ludzie miewają różne zaskakujące pomysły, jednak nie zawsze dochodzi do ich realizacji. Sprawdźcie, jak mogłyby teraz wyglądać Tatry, gdyby niektóre plany weszły jednak...

czytaj więcej


Potwór z Morskiego Oka i latająca maszyna, czyli 5 tatrzańskich legend

O wielu miejscach w Tatrach krążą liczne legendy, w których pojawiają się fantastyczne stworzenia i teorie. Poniżej prezentujemy pięć historii, których mogliście jeszcze...

czytaj więcej


7 miejsc w Tatrach, które kiedyś nazywały się inaczej

Nazwy miejsc w Tatrach wiążą się z ich charakterystycznym wyglądem lub pochodzą od nazwisk osób w jakiś sposób z nimi związnych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że niektóre...

czytaj więcej


4 zaskakujące ciekawostki o tatrzańskiej przyrodzie

Tatrzańska przyroda od lat zaskakuje turystów. Zwłaszcza osoby sporadycznie odwiedzające Tatry, mogą być zaskoczone niektórymi faktami. Oto najciekawsze z nich:

czytaj więcej