wycieczka do Śląskiego Domu

Czas przejścia: 5 h 15 min
Poziom zaawansowania: bardzo łatwo

 

Dolina Wielicka to jedna z najmniejszych dolin Tatr słowackich, obfituje jednak w piękne zakątki. Hotel górski Śląski Dom leży w malowniczym otoczeniu nad Wielickim Stawem, u stóp Gerlacha. Dojść można tutaj ze Starego Smokowca, Tatrzańskich Zrębów lub Tatrzańskiej Polanki – poniżej prezentujemy ten ostatni wariant.

TATRZAŃSKA POLANKA
Wysokość: 1005 m


Tatrzańska Polanka to miejscowość uzdrowiskowa w pobliżu Starego Smokowca. Jej słowacka nazwa to Tatranská Polianka. Zaczątkiem miejscowości stał się pensjonat rodziny Guhrów zbudowany w 1888 roku. Obecnie znajduje się tu sanatorium, w którym leczone są choroby dróg oddechowych. Wszystkie budynki sanatoryjne są objęte Zakładem Leczniczym im. Jiříego Wolkera – czeskiego bajkopisarza, który przebywał na leczeniu w Polance. W leśnym parku, w którym Wolker lubił wypoczywać, postawiono jego popiersie. Kiedyś Polanka była jednym z ulubionych letniskowych miejsc Niemców ze Śląska i Wrocławia, a na początku XX wieku stała się kolebką narciarstwa spiskiego. Za Polanką znajduje się most na Wielickiej Wodzie - wzdłuż jej zachodniego brzegu ciągnie się tzw. Żółty Brzeg, czyli długie oberwisko, w którym znaleziono ślady huty żelaza z II i I w. p.n.e. Nad miejscowością wznoszą się Gerlach i Sławskowski Szczyt. Przez Tatrzańską Polankę przebiega linia kolei elektrycznej („elektriczki”) ze Szczyrbskiego Jeziora do Tatrzańskiej Łomnicy i Popradu, a także droga do hotelu górskiego „Śląski Dom” w Dolinie Wielickiej, niedostępna dla samochodów i funkcjonująca jako szlak rowerowy.

Dalsza podróż --> do hotelu górskiego Śląski Dom (2 h 45 min)
 
Rozpoczynamy podróż zielonym szlakiem, który początkowo prowadzi asfaltową drogą między pawilonem handlowym a sanatorium doktora Guhra. Idziemy drogą bitą do szlabanu, dalej znaki odłączają się od szosy w lewo. Mijamy wiatę poniżej kamiennego mostu na Wielickiej Wodzie i idziemy dalej za zielonymi znakami wzdłuż potoku. Szlak zaczyna się wznosić, możemy już dostrzec masywy Gerlacha i Granatów Wielickich. Docieramy do Niżniej Polany Wielickiej – tutaj prowadzą także żółte znaki ze Starego Smokowca i Tatrzańskich Zrębów. Z polany czeka nas niedługa już droga wśród kosodrzewiny do Śląskiego Domu.
 

 

ŚLĄSKI DOM
Wysokość: 1665 m

Sliezsky dom w języku polskim nosi nazwę Śląski Dom. Hotel górski usytuowany jest w Dolinie Wielickiej, u stóp Gerlacha nad Wielickim Stawem, w słowackich Tatrach Wysokich. Przez turystów dawniej nazywany był Śląską Gospodą lub Schroniskiem Wielickim.

Historia

Pierwszy budynek nad Wielickim Stawem został postawiony w 1871 roku i nosił nazwę Schronisko Blásyego, od nazwiska inicjatora budowy. Niestety, w roku 1874 został zmieciony przez schodzącą lawinę. Dzisiejsze schronisko, w swojej pierwszej formie, powstało w 1895 roku, wzniesione przez Śląską Sekcję Karpathenverein. W kolejnych latach (1907–1909, 1943 i 1957–1962) Śląski Dom stale rozbudowywano. Nic jednak nie uchroniło go od pożaru, który w dniach 29–30 listopada 1962 r. doszczętnie strawił schronisko.

Obecny budynek hotelowy został wybudowany w 1968 roku.  W latach 60. mieścił już ponad 100 osób, co jest kolosalna różnicą w porównaniu do pierwszego budynku o pojemności 12 osób. Do sprywatyzowania doszło w 1998 roku, ale za sprawą niewystarczającego budżetu do prowadzenia hotelu, często bywał o zamknięty. Od 2001 roku obecny właściciel (SDG) modernizuje hotel, dostosowując go do potrzeb osób niepełnosprawnych, rozwija się także zaplecze gastronomiczne. Od 2008 roku w hotelu górskim działa centrum odnowy biologicznej wraz z sauną, jacuzzi i masażami. Budynek, który według powszechnej opinii zarówno stylem prowadzenia, standardem jak i kształtem bryły nie komponuje się w krajobraz wysokogórski – dziś już w niczym nie przypomina swojej pierwotnej wersji.

Noclegi

Całkowicie odnowiony hotel oferuje noclegi zarówno hotelowe (w 36 pokojach i 7 apartamentach) jak i turystyczne - dla osób niewymagających wygód. W części hotelowej wszystkie pokoje wyposażone są w duże łóżko, łazienkę z wanną lub prysznicem, minibar, dostęp do szybkiego Internetu, telewizor LCD i telefon. Jeden z pokoi jest w pełni wyposażony dla komfortu i wygody gości niepełnosprawnych. 

Hotel dysponuje restauracją i bufetem na tarasie. Koszt śniadania to 10 €, natomiast kolacji 17 €. Hotel oferuje całą gamę atrakcji zarówno latem jak i zimą, od możliwości wypożyczenia gier towarzyskich, rowerów i sprzętu zimowego, po najwyżej położone wellness na Słowacji, z widokiem na Velické pleso, które zapewnia doskonały wypoczynek po całodziennej wspinaczce. Przygotowano także wiele udogodnień dla rodzin z dziećmi - do dyspozycji gości są: łóżko dziecięce, krzesło dziecięce, stolik do przewijania i kącik dla pociech w recepcji. W hotelu znajduje się sala konferencyjna o pojemności 50 osób, do wynajęcia za 15 €/h. Zameldowani turyści maja możliwość dojazdu i parkowania samochodu w sąsiedztwie budynku za opłatą 20 €/dobę. Na wjazd i wyjazd konieczna jest zgoda Parku TANAP, na terenie którego znajduje się Śląski Dom.

Dojście do schroniska i dostępne szlaki

Dojście do hotelu możliwe jest żółtym szlakiem ze Starego Smokowca, do którego dołącza niebieski szlak z Tatrzańskich Zrębów. Dalej wiedzie szlak zielony. Możliwe jest również dojście z tatrzańskiej Polanki (zielony szlak) oraz czerwonym szlakiem od Smokowieckiego Siodełka. Jako bazę noclegową hotel górski wybierają często turyści obierający za swój cel pobliski Gerlach.


Dalsza podróż --> powrót tą samą drogą (2 h 10 min)