Wycieczka na Skrajne Solisko

Czas przejścia: 5 h 20 min
Poziom trudności: łatwo


Skrajne Solisko to szczyt Tatr Wysokich na Słowacji, położony nieopodal Szczyrbskiego Jeziora. Do Chaty pod Soliskiem można dojść pieszo ze Szczyrbskiego Jeziora lub wjechać kolejką.

SZCZYRBSKIE JEZIORO
Wysokość: 1315-1385 m 

Štrbské Pleso to miejscowość położona u samych stóp Tatr Wysokich na Słowacji, znajduje się na południowym brzegu jeziora noszącego taką samą nazwę. Szczyrbskie Jezioro, bo tak brzmi w języku polskim nazwa tej słowackiej miejscowości, to ważny ośrodek turystyczny. Potwierdza to fakt, że większość miejscowych zabudowań stanowią domy wypoczynkowe i hotele. O każdej porze roku łatwo odnaleźć tu coś dla siebie.
Trzeba również wspomnieć, że z tego miejsca roztacza się niesamowity widok na Tatry Niżne oraz Dolinę Liptowska i Popradzką. Nic dziwnego że do Szczyrbskiego Jeziora o każdej porze roku przyjeżdżają tłumy turystów.

Historia

Dzieje Szczyrbskiego Jeziora rozpoczęły się w 1872 roku, kiedy to w miejscu dzisiejszej osady, powstała leśniczówka. Już trzy lata później wybudowano tu pierwsze schronisko turystyczne, co miało wpływ na szybki rozwój miejscowości. Wkrótce otrzymała ona status uzdrowiska. Szczyrbskie Jezioro szczyci się również długą tradycją narciarską. Pierwsze kursy odbywały się tu już na przełomie XIX i XX wieku. Znajdują się tu duża skocznia narciarska – K120 oraz normalna K90, na których w 1970 roku rozgrywano Mistrzostwa Świata w Skokach Narciarskich.

Po II wojnie światowej funkcjonujące w słowackiej miejscowości hotele przemianowano na sanatoria. Dodatkowo, w związku z przygotowaniami do narciarskich mistrzostw świata w 1970 roku, postawiono nowe budynki, mające zabezpieczyć zaplecze noclegowe tego wydarzenia. Niezmiennie rozbudowywano również system komunikacji, czego przykładem jest słynna kolej zębata „Elektriczka”. W karty historii miejscowości Szczyrbskie Jezioro w szczególny sposób wpisał się mieszkaniec Gustáv Nedobrý, jeden z założycieli znanego klubu wspinaczkowego „IAMES”, organizator słowackiej turystyki, górskich przewodników i ratowników.

Turystyka

Niewątpliwie największym walorem przyrodniczym miejscowości jest jezioro Szczyrbskie pleso – drugie co do wielkości w słowackich Tatrach Wysokich. Jezioro to ma 19,8 ha powierzchni, 640 m długości, 600 m szerokości, zaś jego maksymalna głębokość wynosi ok. 20 m. Znajduje się na wysokości 1346 m n.p.m. u stóp Skrajnego Soliska (2093 m n.p.m.). Dookoła tego tatrzańskiego jeziora wije się ścieżka rekreacyjna, przy której usytuowane są drewniane sprzęty do ćwiczeń. Istnieje również możliwość wypożyczalnia łódek przy południowym brzegu stawu.

Rejon miejscowości wiele zyskuje również zimą. Jest szczególnie atrakcyjny dla osób uprawiających sporty zimowe (PARK SNOW Štrbské Pleso). Latem osada stanowi doskonały punkt wypadowy w Tatry Słowackie. Prowadzi stąd wiele ciekawych szlaków dla osób o różnym poziomie zaawansowania (m. in. żółty na Bystrą Ławkę, niebieski do Schroniska na Solisku czy czerwono znakowana Magistrala Tatrzańska).

Dojazd

Miejscowość jest oddalona o 74,2 km od Zakopanego, dojazd samochodem zajmie stąd ok. 1,30 godz. Żeby dojechać do Szczyrbskiego Jeziora należy kierować się na trasę 537, za miejscowością Belanské Kúpele trzeba ostro skręcić w prawo, nie wjeżdżać na trasę 67. Potem należy kierować się na miejscowości Stary Smokowiec i Tatrzańską Łomnicę, trzymając się trasy 537 aż do celu. Alternatywną metoda dojazdu jest wybór autobusu i elektriczki.

Dalsza podróż --> do Chaty pod Soliskiem (2 h 15 min)

Wycieczkę zaczynamy na rozstaju szlaków przy południowym brzegu jeziora. Niebieski szlak prowadzi nas zachodnim brzegiem; po 15 minutach opuszczamy spacerowy bulwar. Mijamy skocznie narciarskie; dalej trasa wiedzie równolegle do narciarskiej trasy zjazdowej. Po jakimś czasie z lewej strony ścieżki widzimy podpory kolejki krzesełkowej Furkotka. Szlak wznosi się stopniowo, im bliżej schroniska, tym stromiej. Przez większość czasu idziemy lasami.


CHATA POD SOLISKIEM
Wysokość: 1830 m

Chata pod Soliskom (w jęz. polskim schronisko pod Soliskiem, schronisko na Solisku) znajduje się na zboczach Skrajnego Soliska, w Tatrach Wysokich na Słowacji. Budynek jest najmłodszym schroniskiem wysokogórskim w tej części pasma. Funkcjonuje przez cały rok.

Historia

Pierwszy, drewniany budynek stanął na miejscu obecnego schroniska w 1944 roku, remontowany do roku 1946. Schronisko zostało utworzone na potrzeby narciarzy korzystających z najdłuższego wyciągu narciarskiego w ówczesnej Czechosłowacji. Oferowało wyżywienie i zakwaterowanie we wspólnych pomieszczeniach. Jego pierwszym kierownikiem został Franciszek Bujak.

W latach 60. podęto decyzję o zburzeniu budynku ze względu na zły stan techniczny. W tej sytuacji z pomocą przyszli taternicy, którzy zaproponowali odbudowę schroniska (kosztem noclegowni powiększono jadalnię) Już wkrótce przyjmowało ono coraz to większą liczbę gości. W 2003 roku na miejscu starego schroniska zdecydowano postawić nowy, większy budynek, mający służyć turystom. Jego chatarem został Milan Štefánik.

Noclegi

Chata pod Soliskom dysponuje 9 miejscami w turystycznej noclegowni z łazienką na zewnątrz pomieszczenia w cenie 20 € / noc, a także luksusowym pokojem dla 2 osób, w którym zapłacimy 80 € za noc. W razie braku wolnych miejsc możliwy jest nocleg zastępczy we własnym śpiworze. Opłata klimatyczna wynosi 1 €. Jest możliwość zamówienia noclegu ze śniadaniami, w takim przypadku do ceny noclegu należy doliczyć 6 €.

Turyści mogą skorzystać z jadalni w schronisku. Menu oferuje tradycyjne potrawy słowackie i dania innych kuchni, a także desery oraz napoje. Zakwaterowanym turystom przysługuje 30% rabatu na wieczorny posiłek. Dla grup co najmniej dziesięcioosobowych koszt kolacji to 10 € / os.

Podczas dobrej pogody na zewnątrz budynku funkcjonuje taras z niepowtarzalnym widokiem na Krywań. Schronisko organizuje imprezy okolicznościowe.

Dojście do schroniska i dostępne szlaki

Do położonego w słowackiej części Tatr schroniska prowadzi nowoczesny wyciąg krzesełkowy ze Szczyrbskiego Jeziora. Z tej miejscowości można dostać się tu również pieszo, szlakiem znakowanym na niebiesko.

Schronisko jest doskonałym miejscem wypoczynku dla osób, które za cel swojej wędrówki obrały Skrajne Solisko lub przełęcz Bystra Ławka.

Dalsza podróż --> na Skrajne Solisko (45 min)

Spod schroniska wyruszamy szlakiem czerwonym, który biegnie stromymi zakosami wśrod złomów i kosówki. Po drodze widzimy Małe Stawki Furkotne w Dolinie Furkotnej.


SKRAJNE SOLISKO
Wysokość: 2117 m

Skrajne Solisko, po słowacku Predné Solisko, leży w Tatrach Wysokich na północny zachód od Szczyrbskiego Jeziora i jest najbardziej na południe wysuniętym szczytem w Grani Soliska. Długim stokiem opada w stronę Szczyrbskiego Jeziora, leży pomiędzy Furkotną Doliną a Młynicką Doliną. Na stoku znajduje się górna stacja kolejki, budynki wyciągu narciarskiego i schronisko na Solisku. Trasa narciarska, wybudowana w 1943 roku, ma długość około 3 km i prowadzi do Szczyrbskiego Jeziora. Na wierzchołku znajduje się drewniany krzyż. PIerwsze udokumentowane wejście na Skrajne Solisko miało miejsce latem 1906 roku. Na szczyt prowadzi czerwony szlak ze schroniska na Solisku.

Dalsza podróż --> powrót tą samą trasą (2 h 20 min)