Wielki Kopieniec

Czas przejścia: 2 h 30 min
Poziom trudności: bardzo łatwo

 

Wielki Kopieniec to doskonały punkt widokowy na szczyty Tatr Wysokich, zaś w słoneczne dni widać stąd także Czerwone Wierchy i Giewont. Trasa jest łatwa i przyjemna, a różnice wysokości niewielkie.

Wycieczką można rozpocząć w Kuźnicach lub Jaszczurówce. Trasa z Jaszczurówki jest krótsza o kilometr, jednak czas przejścia obu tras znacząco się nie różni.

 

Wariant 1z Kuźnic przez Nosalową Przełęcz na Polanę Olczyską (45 min)

KUŹNICE
Wysokość: 1025 m n.p.m.

UWAGA! TYMCZASOWY BRAK MOŻLIWOŚCI DOJAZDU BUSEM DO KUŹNIC (OSTATNI PRZYSTANEK OK. KILOMETR DALEJ)

Kuźnice to duże centrum turystyczne, kojarzące się przede wszystkim z koleją linową na Kasprowy Wierch. Zanim jednak wybudowano tu w 1936 roku dolną stację wspomnianej kolejki, Kuźnice (dawniej nazywane „Hamrami”) były dużym ośrodkiem hutniczym – jednym z największych na terenie zaboru austriackiego. Huta należała do węgierskiej rodziny Homolaczów, a jej okres świetności przypadał na pierwszą połowę XIX w. Po upadku zakładów w Kuźnicach nadal wiele się działo. Była tu szkoła, centrum uzdrowiskowe, a także instytucje kulturalne. Niedawno, dzięki staraniom TPN-u, podjęto się rekonstrukcji historycznych zabudowań, które dziś można zwiedzać (w dodatku całkowicie bezpłatnie). Niewątpliwie jednak turystów przyciąga przede wszystkim kolejka. Najwyżej zainstalowana tego typu konstrukcja w Polsce przeszła generalny remont w 2007 roku. Zamontowane zostały wtedy nowe wagoniki.

Kuźnice to także ważny węzeł szlaków. Można stąd udać się nie tylko na Kasprowy Wierch (przez Myślenickie Turnie lub Halę Gąsienicową), ale także na Giewont, Nosal czy też w rejon Ścieżki nad Reglami. Dojazd do Kuźnic (jeśli nie ma remontów) zapewniają busy spod dworca w Zakopanem – zazwyczaj w cenie 5 zł. Nie ma możliwości dojazdu samochodem. Najlepiej zostawić go w rejonie Ronda im. Jana Pawła II.

Dalsza podróż --> na Nosalową Przełęcz (25 min)

Z Kuźnic podążamy zielonym szlakiem, który prowadzi nas na wschód i początkowo biegnie równolegle z drogą znakowaną niebieskim kolorem. Na rozwidleniu skręcamy w lewo zgodnie ze szlakiem zielonym i po łagodnym podejściu podchodzimy pod Nosalową Przełęcz.

 

NOSALOWA PRZEŁĘCZ
Wysokość: 1103 m n.p.m.

Nosalowa Przełęcz to zalesione siodło, oddzielające popularny wśród narciarzy Nosal od Nieboraka. Po przeciwległych stronach przełęczy znajdują się Dolina Olczyska i Dolina Bystrej. Przez przełęcz przebiegają także nartostrady i kilka nieznakowanych ścieżek.

Dalsza podróż --> na Polanę Olczyską (20 min)

Tym razem wybieramy żółte znaki i schodzimy lekko w dół wygodną ścieżką, która prowadzi nas przez drewnianą kładkę. Dalej maszerujemy pośród krzewów i traw, później zaś droga biegnie przez las. Po wyjściu z niego odsłaniają się widoki na okoliczne szczyty. Przechodzimy obok Wywierzyska Olczyskiego i wkrótce docieramy do Polany Olczyskiej.

 

Wariant 2 – z Jaszczurówki na Polanę Olczyską (35 min)

JASZCZURÓWKA
Wysokość: 894 m n.p.m.

Jaszczurówka to jedno z zakopiańskich osiedli, które swoją nazwę wzięło od występujących tu salamander plamistych, w gwarze góralskiej nazywanych jaszczurami. Ich obecność wiąże się ze źródłami termalnymi, które odkryto tu i zagospodarowano w XIX wieku. Z czasem przestały być używane, a niedawno na miejscu pozostałości basenów powstał ośrodek czynnej ochrony płazów i gadów, którym zarządza Tatrzański Park Narodowy. Można go zwiedzać po wykupieniu biletu wstępu do parku. W Jaszczurówce znajduje się także kaplica pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa – jedno z najpiękniejszych dzieł stylu zakopiańskiego, zbudowane w latach 1905-1907 według projektu Stanisława Witkiewicza. Aby dotrzeć w rejon tego osiedla, należy w centrum wsiąść w busa, który będzie przejeżdżał obok kompleksu narciarskiego pod Nosalem i wysiąść dwa przystanki za nim.

Dalsza podróż --> na Polanę Olczyską (35 min)

Zielony szlak wiedzie szeroką drogą przez Dolinę Olczyską wzdłuż Potoku Olczyskiego. Wędrujemy początkowo przez las, później wychodzimy z niego i podążamy kamienną ścieżką.

 

POLANA OLCZYSKA
Wysokość: 1035-1100 m n.p.m.

Polana Olczyska znajduje się w środkowej części Doliny Olczyskiej. Dawniej stanowiła centrum Hali Olczysko, która w XVIII w. należała do górali z Białego Dunajca. Stało tu wówczas około 20 budynków pasterskich, do dziś zachowały się zaledwie trzy. Jeszcze w 1955 r. polana miała powierzchnię około 8 ha, ale do 2004 r. mocno zarosła, wobec czego zmniejszyła się o prawie połowę.

Z polany widoczne są Wielki i Mały Kopieniec, Nosal, Nieborak i Wysokie. Przy rozwidleniu szlaków znajdują się ławki dla turystów.

Dalsza podróż --> na Wielki Kopieniec (55 min)

Zielony szlak sprowadza z polany przez las. Czeka nas następnie średnio męczące podejście, po którym docieramy na Polanę Kopieniec. Przy kamiennym krzyżu nasza ścieżka się rozdziela: jedna ścieżka prowadzi w lewo na Wielki Kopieniec, druga zaś wiedzie przez polanę. Obydwa szlaki łączą się przy drogowskazie nieopodal lasu, jednak prawy omija szczyt Wielkiego Kopieńca, zatem wybieramy szlak skręcający w lewo. Początkowo idziemy wygodną drogą, która następnie zmienia się w biegnącą zakosami kamienną ścieżkę. Po niedługim podejściu zdobywamy wierzchołek.

 

WIELKI KOPIENIEC
Wysokość: 1328 m n.p.m.

Wielki Kopieniec to ciekawy szczyt położony w niższych partiach Tatr. Znajduje się pomiędzy Doliną Olczyską a dolinami Chłabowską i Suchej Wody. Góra ma dwa nieco oddalone od siebie wierzchołki i słynie z bardzo rozległej panoramy, która obejmuje wiele szczytów, począwszy od słowackich Tatr Zachodnich, na Tatrach Bielskich kończąc. Dawniej miejsce to wchodziło w skład Hali Kopieniec, jednakże po przejęciu tych terenów przez TPN, zakazano wypasu, który następnie został przywrócony jedynie na obszarze niewielkiej Polany pod Kopieńcem. 11 sierpnia 1994 roku na stokach Wielkiego Kopieńca na oczach turystów rozegrała się straszliwa tragedia. Lecący z rejonu Hali Gąsienicowej w stronę zakopiańskiego szpitala śmigłowiec TOPR-u w wyniku poważnej awarii wirnika stracił sterowność i runął w dół, uderzając w zbocze Wielkiego Kopieńca od strony Doliny Olczyskiej. Na pokładzie znajdowało się czterech ratowników: Bogusław Arendarczyk, Janusz Rybicki, Stanisław Mateja Torbiarz i Janusz Kubica. Wszyscy zginęli na miejscu.

Dalsza podróż --> do Toporowej Cyrhli (55 min)

Ze szczytu schodzimy zielonym szlakiem na drugą stronę Polany Kopieniec, do punktu, gdzie z powrotem łączą się dwa zielone szlaki. Dalej czeka nas niezbyt strome zejście leśną ścieżką do miejsca, gdzie droga znakowana na zielono łączy się ze szlakiem czerwonym prowadzącym z Psiej Trawki. Wędrujemy łagodnie w dół aż dotrzemy do Toporowej Cyrhli.

 

TOPOROWA CYRHLA
Wysokość: 992 m n.p.m.

Toporowa Cyrhla to najwyżej położona dzielnica Zakopanego. Dawniej miejsce to słynęło z przepięknych pól krokusowych, które jednak ostatnio, ze względu na intensywną działalność człowieka, są coraz mniejsze. Z Cyrhli można udać się także czerwonym szlakiem na Psią Trawkę. Chcąc wrócić stąd busem do Zakopanego, należy mieć na uwadze to, że przejeżdżają tędy przede wszystkim kursy z Palenicy Białczańskiej, wiozące turystów, którzy odwiedzili Morskie Oko. Kierowca odjeżdża z parkingu zazwyczaj wtedy, gdy pojazd całkowicie się zapełni i dlatego też należy się liczyć z tym, że przy Toporowej Cyrhli miejsc siedzących raczej już nie będzie, o ile w ogóle kierowca zdecyduje się zatrzymać.