Buty wspinaczkowe

Człowiek z natury przyzwyczajony jest do poruszania się w poziomie, wspinaczka skalna wymaga od nas rzeczy zupełnie nienaturalnej, a mianowicie przemieszczania się w pionie.

Do tego typu sportu używamy specjalistycznego sprzętu, którego podstawą są buty wspinaczkowe. Producenci proponują szeroką gamę tego typu obuwia - możemy wybierać zależnie od tego, jaki rodzaj wspinaczki chcemy uprawiać, jakie mamy wyrobienie techniczne i osobiste preferencje.

Pierwszą różnicą w rodzajach butów wspinaczkowych jest materiał, z jakiego wykonano podeszwę, która jest bardzo ważnym elementem butów. To od rodzaju podeszwy zależą przyczepność i tarcie, często niezbędne przy pokonywaniu trudnych przystawek. Producenci używają następujących rodzajów gum: Vibram, Stelth, Trax, FriXion. Wybór gumy zależy od osobistych preferencji, najlepiej spróbować kilku rodzajów i dopasować najlepszy dla siebie.
 
Buty wspinaczkowe możemy podzielić na buty asymetryczne i symetryczne. Dla początkujących zalecane są buty symetryczne, które charakteryzują się przede wszystkim dość twardą podeszwą i nie wymagają od wspinacza nadmiernego wysiłku podczas pokonywania krawądek (małych stopni). Po wytrenowaniu stóp, kiedy jesteśmy gotowi na obciążanie, warto zwrócić uwagę na buty asymetryczne, które są profilowane do środka – wygięte. Tego rodzaju buty wspinaczkowe posiadają dość dobrze wyprofilowaną stopę, przez co ułatwiają haczenie, a dzięki wygiętemu czubkowi możliwe staje się stawanie na trudnych i czujnych stopniach zwłaszcza w terenie przewieszonym.
 
Kolejną różnicą jest odmienny sposób zapinania – sznurówki bądź rzepy. Buty wiązane bez wątpienia zapewnią lepszy system mocowania i będą doskonale trzymać stopę, natomiast buty na rzepy w szybszy sposób umożliwią nam ich ściąganie i zakładanie butów. Tu wybór zależy głównie od osobistych preferencji. 

Droga do zakupu idealnych i dopasowanych do danej osoby butów wspinaczkowych jest długa i wymaga przetestowania przynajmniej kilku rodzajów, a przede wszystkim rozmiarów.