wspinaczka w Tatrach

Kiedy po zimowych miesiącach przychodzą ciepłe dni, warunki zachęcają do wyjazdów wspinaczkowych w Tatry. Jednak forma nie zawsze jest taka, jakbyśmy sobie życzyli – co wtedy?

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że tatrzańskie drogi są o wiele dłuższe zarówno pod względem ilości wyciągów, jak i ich długości, niż drogi skałkowe. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne.

W dobrej sytuacji są ci, którzy cały sezon jesienno-zimowy spędzili na panelu i, jak to się mówi we wspinaczkowym slangu, „ładowali”. Oni na pewno po kilku wiosennych wyjazdach w skały dadzą sobie radę na tatrzańskich drogach wielowyciągowych. Gorzej jeżeli odpuściliśmy sobie treningi wytrzymałościowe – w takiej sytuacji „buła” gwarantowana. Co zrobić, aby jakoś nadgonić stracony czas? Odpowiedź jest oczywista – przede wszystkim wspinać się, jak najczęściej i jak najwięcej (ale także nie zapominać o dniach obowiązkowego odpoczynku, podczas których nasze mięśnie będą miały czas na regenerację). Trzeba pamiętać o tym, że istnieją dwa rodzaje wytrzymałości i o obydwa należy zadbać. Pierwszy to wytrzymałość ogólna – niezbędna nam na tatrzańskich długich drogach. Dzięki niej będziemy bez problemu pokonywać długie tatrzańskie linie i uodpornimy nasz organizm na zmęczenie. Drugi rodzaj wytrzymałości, równie ważny, to wytrzymałość siłowa, która dotyczy konkretnych etapów wspinaczki, głównie z dużym obciążeniem mięśni, trudnych przechwytów.

Wytrzymałość ogólną trenujemy zazwyczaj na prostych drogach, często poniżej naszych umiejętności, ale trening taki powinien trwać długo i nie powinien doprowadzać do zakwaszania mięśni. Wytrzymałość siłową natomiast trenujemy na trudnych przechwytach (do 35) aż do całkowitego zmęczenia – czyli odpadnięcia. Najlepszym rodzajem treningu wytrzymałości siłowej są obwody lub też trening interwałowy. Interwały to krótkie ilości przechwytów, które pokonujemy kilkukrotnie w ciągu, po czym pozwalamy organizmowi odpocząć kilka minut. Kiedy już poznamy konkretne ustawienia na danym interwale i będziemy go wykonywać niemal automatycznie (pamięcią mięśnia), rozpocznie się proces kształtowania naszej wytrzymałości siłowej. 

Trening i zdobycie odpowiedniej wytrzymałości są konieczne, jeżeli podczas wspinaczki chcemy czuć się bezpiecznie. Wtedy pokonywanie trudnych wielowyciągowych tatrzańskich linii stanie się dla nas prawdziwą przyjemnością.