długość dnia w Tatrach

Niedawno, 21 czerwca, był najdłuższy dzień w roku. Teraz dnia znów będzie po trochę ubywać. Jak wpływa to na planowanie tatrzańskich wędrówek?

Najdłuższy dzień tego roku trwał w Tatrach od 4:34 do 20:49, czyli nieco ponad 16 godzin. W ciągu najbliższych dni czas ten drastycznie się nie zmieni, dzień będzie się skracał początkowo niezauważalnie. Oznacza to, że mamy sporo czasu na zaplanowanie wędrówki po górach, nawet mimo całkowitego zakazu poruszania się szlakiem po zmroku od 1 marca do 30 listopada.

Wszystko zależy jednak od tego, na jaką trasę się zdecydujemy, a także jakie są prognozy na dany dzień. Może nam się wydawać, że skoro dzień jest długi, to możemy wyruszyć na szlak nieco później, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Oczywiście nie oznacza to, że musimy być gotowi do wymarszu równo z pierwszymi promieniami słońca, jednak rozpoczynanie długiej wędrówki dopiero około południa jest zdecydowanie złym pomysłem.

Jak ustalić czas rozpoczęcia wyprawy?
Wiemy już, że słońce wstaje około 4:30, natomiast zachodzi przed godziną 21:00. Jak zatem ustalić, o której powinniśmy rozpocząć wycieczkę? Oczywiście w pierwszej kolejności należy ustalić trasę i sprawdzić orientacyjny czas, jakiego będziemy potrzebowali na jej pokonanie. Pomogą nam w tym liczne aplikacje i przewodniki lub zwykła papierowa mapa. Bezpiecznie będzie założyć, że pokonanie trasy zajmie nam nieco dłużej – dzięki temu zmrok nie powinien nas zaskoczyć na szlaku. Po drugie, warto sprawdzić kursy autobusów. Jeśli zamierzamy wracać właśnie tym środkiem transportu, zorientujmy się, o której godzinie odjeżdża ostani autobus z miejsca, w którym zakończymy wycieczkę. Lepiej zaplanować powrót na wcześniejszy kurs, by w razie niespodziewanych opóźnień nie zostać daleko od centrum bez możliwości powrotu.

Trzeba także wziąć pod uwagę fakt, że pogoda w górach lubi psuć się po południu i wieczorem. Nie jest to oczywiście reguła, warto jednak dzień przed planowaną wycieczką sprawdzić szczegółowe prognozy. Jeśli pogorszenie pogody spodziewane jest właśnie na godziny wieczorne, wyjdźmy na szlak nieco wcześniej. Planując trasę zwróćmy także uwagę na to, czy możemy ją ewentualnie skrócić, gdyby marsz zajmował nam więcej czasu niż się spodziewaliśmy.

Jeśli weźmiemy wszystkie te okoliczności pod uwagę, łatwiej będzie nam zaplanować godzinę, o której powinniśmy wyruszyć na szlak. Nie musi to być blady świt – chyba że planujemy długą, wyczerpującą wędrówkę. Wcześniejsze rozpoczęcie wycieczki ma jednak dodatkową zaletę, jaką jest niewątpliwie brak tłumów na szlakach, dzięki czemu możemy posmakować górskiej ciszy i spokoju.