Płachta biwakowa

Wybierając się na dłuższą, wielodniową wędrówkę w góry musimy pamiętać o ograniczaniu kilogramów pakowanych do plecaka. Często, aby nie schodzić ze szlaku i przeżyć prawdziwą survivalową przygodę, zmuszeni jesteśmy do nocowania w górach.

Jeśli warunki są sprzyjające, a prognozy nie przewidują nagłego załamania pogody, nie musimy koniecznie dźwigać ze sobą kilkukilogramowego namiotu. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zakup płachty biwakowej.

Płachta biwakowa stanowi odpowiednie schronienie podczas biwaku, a dzięki temu, że jest wykonana z materiałów wodoodpornych i wiatroszczelnych z zintegrowanym kapturem, doskonale zabezpiecza śpiwór przed wiatrem, chłodem i wilgocią. Przy wyborze płachty należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Materiał, z jakiego jest wykonana, powienien być wodoodporny w granicach 15000 mm/24h, ale jednocześnie musi oddychać. Ważne jest, aby szwy były podklejone, a od strony zamka doszyte były wewnętrzne patki. Wagowo dobre płachty nie przekraczają 0,5 kilograma, dzięki czemu stanowią idealny zamiennik namiotu. Dobrze jeśli płachta w rejonie stóp posiada otwór wentylacyjny, który będzie wspomagał odpowiednią wymianę powietrza. Niektóre płachty wyposażone są dodatkowo w gwizdek, który w awaryjnej sytuacji znacznie ułatwi znalezienie poszkodowanego.
 
Do biwaku zimowego zaplanowanego w płachcie dobrze jest wykopać sobie platformę przypominającą trumnę, aby uchronić się przed wiatrem. Ponadto należy wziąć ze sobą śpiwór przystosowany do aktualnych warunków. Doskonałym pomysłem jest położenie karimaty lub folii termicznej na śniegu, a do płachty włożenie maty samopompującej. Dzięki temu będziemy dobrze odizolowani od podłoża, a dodatkowo mata w środku będzie ułożona wzdłuż ciała i nie będzie się przesuwać.