Śpiwór

Śpiwór

Napisane przez: Klaudia Król

Foto: Portal Tatrzański


Po męczącym trekkingu nie ma lepszego momentu niż położenie się w ciepłym, wygodnym śpiworze. Na co należy zwrócić uwagę przy wybieraniu śpiwora?

Przede wszystkim musimy się zastanowić, do czego śpiwór będzie nam służył, czy zamierzamy biwakować, a jeśli tak, to w jakich warunkach. Wśród całej gamy śpiworów możemy wyróżnić jednosezonowe – np. zimowe, bądź trzysezonowe, które powinny służyć nam od wiosny do jesieni. Każdy śpiwór oznaczony jest komfortem cieplnym – wyróżniamy trzy limity: ekstremum, komfort, limit. Należy zwracać uwagę na temperaturę podaną w przedziale comfort, ponieważ jest to temperatura, w której powinniśmy wygodnie przespać noc. Coraz częściej można spotkać odmienne skale dla kobiet i mężczyzn – jest to niezmiernie ważne, gdyż termika jest inna u każdej płci.

Do wyboru mamy śpiwory puchowe i syntetyczne. Te pierwsze zapewniają większy komfort termiczny, ale należy pamiętać, że dobrze sprawdzają się jedynie w suchym klimacie. Gdy puch naturalny zamoknie, może nam zepsuć każdy wyjazd – jest znacznie lżejszy niż wypełnienia syntetyczne, ale dłużej schnie, a kiedy jest mokry, nie zachowuje swoich właściwości termicznych.

Jest kilka elementów, które w śpiworze powinny się znaleźć. Dobrze jeśli śpiwór posiada duży kaptur, w którym możemy wygodnie ułożyć głowę i chronić ją przed zimnem. Ważnym elementem jest także kołnierz docieplający, który po zaciśnięciu troków będzie nas chronił przed utratą ciepła. Istotne jest, aby przy zamku znajdowała się listwa termiczna, wszyta tak, aby nie zacinała się przy zamykaniu. Listwa ma za zadanie chronić przed dostawaniem się zimnego powietrza przez zamek. Przydatne stają się kieszonki wewnątrz śpiwora, do których możemy włożyć sprzęt elektroniczny, by ochronić go przed zawilgoceniem.

Należy zwrócić uwgę, z jakich materiałów śpiwór został wykonany. Szczególnie śpiwory zimowe powinny być wykonane z materiału, który posiada właściwości wodoodporne, dzięki czemu nie zawilgnie. Jest to szczególnie istotne w przypadku śpiworów z wypełnieniem z puchu naturalnego.

Zakup dobrego śpiwora wiąże się nierzadko ze sporym wydatkiem, dlatego należy się poważnie zastanowić, jakie funkcje ma on spełniać i do jakiego rodzaju aktywności górskiej będzie przeznaczony.