Buty trekkingowe Aku Tribute II GTX Women

Nigdy nie byłam przekonana do butów trekkingowych ze skóry. Wydawały mi się ciężkie, słabo oddychające i toporne. Tym bardziej zaskoczył mnie wynik testu, który miałam sposobność przeprowadzić.

W grudniu miałam okazję testować ciekawą propozycję firmy AKU, model Tribute II GTX Woman. Ze względu na swój brak zrozumienia dla sympatyków skórzanych butów, moje nastawienie początkowo było dość sceptyczne. No, może neutralne, ze względu na fakt że z butami AKU miałam już wcześniej do czynienia – inny model służył mi wcześniej z pełnym oddaniem ładnych parę lat. Mając dobre doświadczenia z produktem tej firmy postawiłam więc butom wysoką poprzeczkę. Postanowiłam przetestować je w warunkach dość wymagających jak na wskazania użytkowania producenta (łatwy teren górski lub zima w mieście): na szlakach Słowackiego Raju, w warunkach zimowych.

Zanim przejdę do wyników testu, przyjrzyjmy się cechom jakie producent przypisuje modelowi AKU Tribute II GTX Woman: buty są dedykowane kobiecej stopie. Stanowią Idealny wybór na górskie wypady w raczej łatwym terenie oraz na zimę w mieście. Dobrze radzą sobie w zróżnicowanym terenie – na błotnistych szlakach, mokrych i oblodzonych brukach. Cholewka buta została wykonana z wysoce odpornej na zabrudzenia i wilgoć skóry licowej (2 mm). Za optymalny, wewnętrzny mikroklimat i związaną z nim suchość intensywnie pracujących stóp odpowiada membrana Gore-Tex®. Podeszwa Vibram® zapewnia przyczepność na zróżnicowanych typach nawierzchni. Tribute II w stosunku do poprzedniej edycji butów posiada szerszą podeszwę, co wpływa na lepszą trakcję.

Wnioski z testu butów AKU Tribute II GTX Woman

Buty testowałam podczas całodziennej wędrówki po szlakach Słowackiego Raju, w temperaturze ok. -10 st. C., w zróżnicowanym terenie (oblodzenie, drabinki, drewniane pomosty itp.) w grudniu 2016 r.

KOMFORT: Nigdy nie byłam przekonana do butów trekkingowych ze skóry. Wydawały mi się ciężkie, słabo oddychające i toporne. Tym bardziej zaskoczył mnie wynik testu. Cholewka zaprojektowana według założeń opracowanej przez AKU technologii Woman Fit, opartej na anatomicznej budowie kobiecej stopy naprawdę zdaje egzamin. Buty są lekkie, wygodne i miękkie. Po całym dniu trekkingu stopa nie jest zmęczona „kształtem buta”.

TERMIKA: Przy temperaturze -10 st. C. pozostając w ruchu buty nadal dają subiektywne uczucie ciepła. Nie są przeznaczone na zimową wędrówkę w górach, tym niemniej zimna, mokra wiosna i jesień to pory, kiedy zdecydowanie się sprawdzą. W razie potrzeby, pomimo średniej twardości podeszwy, można zamocować raki koszykowe (próbowałam, działa).

WŁAŚCIWOŚCI: Przyczepność! Osobiście uważam że to największa (oprócz uniwersalności zastosowania) zaleta tych butów. Sprawdziły się w mocno zróżnicowanym terenie. Oblodzone drewniane mostki… drabinki, żelastwo… na każdym terenie buty zdały egzamin. Jak na tak wysoką wodoodporność buty zachowują również bardzo dobre właściwości oddychające.

DODATKOWE UWAGI: Jestem bardzo zadowolona z łatwości utrzymania butów w czystości. Brud i błoto nie nasiąkają w skórę, łatwo ją wyczyścić. Uwaga, należy zwracać uwagę na poprawne wiązanie butów. Kiedy ich nie dowiązałam, stopa w ruchu nie układa się zgodnie z kształtem buta.

Mogę śmiało polecić te buty na wędrówki po górach niskich i po łagodniejszych tatrzańskich szlakach nawet wtedy, kiedy przyjdzie nam przedzierać się przez błoto i chodzić po mokrych, śliskich kamieniach.

Testowała Małgorzata Tomik