Jak spakować górski plecak?

Plecak jest nieodłącznym wyposażeniem każdej podróży. Wszystko jest raczej proste, jeśli pakujemy plecak na jeden – dwa dni. Jego waga nie przekracza wtedy 7 kg. Sprawa komplikuje się, jeśli pakujmy plecak na dłuższą wyprawę – całkowita masa może być nawet wyższa niż 30 kg.

Pakowanie plecaka górskiego

Dlatego bardzo ważne jest, aby prawidłowo się spakować. Oto kilka porad. Przede wszystkim, rzeczy przygotowane do zapakowania powinno się ułożyć na podłodze. Wydzielić z nich ubrania i zapakować je do worków – wedle uznania – do worków na śmieci, siatek lub do worków typu „zip”. Dzięki temu zapobiegniemy zawilgoceniu ubrań, a odpompowując z nich powietrze (w workach „zip”), zaoszczędzimy sporo miejsca. Kolejną sprawą jest oddzielenie ostrych rzeczy, typu sztućce, raki. Należy je zabezpieczyć, aby nie przedziurawiły plecaka i rzeczy znajdujących się w środku. Doskonałym rozwiązaniem są gumowe osłony na raki. Kolejno należy oddzielić najpotrzebniejsze rzeczy typu: portfel, dokumenty, czołówka, dodatkowa para rękawiczek i apteczka. Te przedmioty należy umieścić w klapie bocznej lub górnej, aby dostęp do nich był łatwy.
 
Przy pakowaniu plecaka, aby jak najwygodniej było nam go transportować, konieczne jest odpowiednie rozłożenie ciężaru. W zależności od długości trekkingu: przy krótszych trasach środek ciężkości powinien znajdywać się w części lędźwiowej plecaka, przy dłuższych wędrówkach wysoko w plecaku. W tym miejscu powinny się znaleźć najcięższe rzeczy umieszczone jak najbliżej pleców. Dlatego też namiot, linę bądź inne ciężkie przedmioty dopinamy w środkowej części plecaka – nigdy do dolnych troków. Należy pamiętać o tym, aby nie pozostawiać pustych miejsc w plecaku. Po zapakowaniu wewnętrznych komór należy jak najmocniej ścisnąć paski kompresyjne. Śpiwór z uwagi na to, że jest lekki, a objętościowo dość duży, najlepiej umieścić w dolnej komorze plecaka.


Akcesoria turystyczne tj. kije trekkingowe, czekan, łopatę lawinową i karimatę najlepiej przymocować do plecaka za pomocą troków zewnętrznych. Należy pamiętać, aby przedmioty zakończone ostrzami były w odpowiedni sposób osłonięte (ważne przy korzystaniu z kolejek górskich). 

Istotne jest także przystosowanie plecaka do sylwetki, tak aby ciężar nie spoczywał jedynie na ramionach. W tym celu należy dopasować pas biodrowy i piersiowy do swojej postury, ciężar rozkładając równomiernie.

W swoim sklepie posiadamy bogaty wybór asortymentu, m.in. plecaki turystyczne. Jeżeli jesteś w trakcie poszukiwania plecaka, z pewnością znajdziesz coś dla siebie!