Lubań

Lubań

Napisane przez: Klaudia Król

Foto: Adam Olszowski


Lubań znajduje się w południowo-wschodniej części Gorców i jest najwyższym szczytem Pasma Lubania. Wznosi się na wysokość 1225 m.

Lubań
Góra ma dwa wierzchołki rozdzielone polaną Wierch Lubania, skąd dobrze widać Tatry, Pieniny i Beskidy. Wschodni wierzchołek jest porośnięty lasem i pozbawiony widoków, zaś zachodni słynie z rozległych panoram. W 2015 roku wybudowano na nim 22-metrową wieżę widokową; na wierzchołku znajduje się także krzyż papieski. Od strony południowej Lubań sąsiaduje z Wdżarem (767 m), od którego oddziela go przełęcz Drzyślawa. Na południowych stokach znajduje się rezerwat przyrody Modrzewie, a poniżej polany Wierch Lubania można zobaczyć skalną ambonkę, zwaną Samorodami. 

 

Historia
Pierwszy szlak turystyczny na Lubań wyznakowano w 1912 roku z Krościenka, ale kuracjusze ze Szczawnicy wyjeżdżali chłopskimi furmankami pod szczyt już od roku 1860. W latach 1836-1839 Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy wybudowało schronisko turystyczne przy Samorodach. Mieściło ono około 100 miejsc noclegowych. W czasie II wojny światowej ukrywali się tu partyzanci oraz miejscowa ludność, w budynku znajdował się także punkt etapowy i zaopatrzeniowy polskich partyzantów. W 1944 roku Niemcy spalili schronisko, nowy budynek wybudowano dopiero w latach 70. na polanie Wyrobki. Mała bacówka spłonęła jednak w 1978 roku. Po obydwu budynkach do dziś pozostały kamienne fundamenty i piwnice.

Od lat 60. ubiegłego wieku na polanie działa studencka baza namiotowa Lubań, czynna w miesiącach wakacyjnych. Obecnie należy ona do krakowskiego Oddziału Akademickiego PTTK i jest prowadzona przez przewodników z Studenckiego Koła Przewodników Górskich w Krakowie. Można tu nocować we własnym namiocie lub w jednym z kilkunastu namiotów bazowych; na polanie znajdują się także namioty-stołówki i zadaszona wiata, woda zaś jest czerpana ze źródełka w południowych stokach Lubania. Baza słynie ze wspaniałej atmosfery, tworzonej przez ludzi, którzy ukochali góry ponad wszystko - można rzec, że w środowisku turystycznym uzyskało rangę miejsca kultowego.

Według podań ludowych na Lubaniu miejscowi czarownicy toczyli ze sobą spory. Jeden z baców-czarowników wypowiedział straszliwe przekleństwo, a wówczas stado owiec wraz z juhasami zapadło się pod ziemię – podobno 25 lipca, w dniu św. Jakuba, z tego miejsca wydobywają się spod ziemi okrzyki juhasów i dzwonki owiec. 

 

Szlaki turystyczne
Na Lubań można dotrzeć czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim z Krościenka lub z Przełęczy Knurowskiej przez Runek, szlakiem niebieskim z Ochotnicy Dolnej lub Czorsztyna, zielonym z Tylmanowej lub Grywałdu oraz żółtym z Kluszkowiec.