Wielka Fatra

Wielka Fatra

Napisane przez: Klaudia Król

Foto: Jerzy Opioła


Wielka Fatra to pasmo górskie na Słowacji, położone między Małą Fatrą a Tatrami Niżnymi. Długość pasma wynosi około 40 km, a jego najwyższy szczyt, Ostredok, wznosi się na wysokość 1592 m.

Wielka Fatra
W skład Wielkiej Fatry wchodzą tereny położone na północ od rzeki Wag, na południu Kotolnica po południowej stronie Doliny Harmanieckiej wraz z Jaskinią Harmaniecką, zaś na wschodzie – cały masyw Zwolenia między przełęczą Veľký Šturec a Przełęczą Donowalską. 

W paśmie znajdują się liczne lasy, łąki i pastwiska. Ogromne hale pasterskie przypominają bieszczadzkie połoniny, jednak szczyty są granitowe i łyse. Ruch turystyczny w Wielkiej Fatrze jest niewielki, a baza noclegowa słabo rozbudowana, jednak przebiegają tędy liczne szlaki. Rozciągają się stąd widoki między innymi na Niżne Tatry, Góry Choczańskie, Tatry i Beskidy.


Propozycje wycieczek

1. Na Kriżną, Ostredok i Ploskę

Czas przejścia: 8 h

Trasa liczy 23 km i rozpoczyna się w miejscowości Vyšná Revúca. Wyruszamy zielonym szlakiem, na rozdrożu zmieniamy znaki na żółte, które prowadzą nas do kolejnego skrzyżowania. Tym razem kierujemy się czerwonymi oznaczeniami. Tu rozpoczyna się dosyć męczące i długie podejście przez las. Gdy wychodzimy na otwartą przestrzeń, wkrótce docieramy na szczyt Kriżnej (1574 m), na którym znajduje się maszt przekaźnika telekomunikacyjnego. Teraz czeka nas najprzyjemniejsza, widokowa część szlaku – wędrujemy głównym grzbietem Wielkiej Fatry, cały czas prowadzą czerwone znaki. Podchodzimy na najwyższy szczyt pasma – Ostredok. Schodzimy z wierzchołka czerwonym szlakiem, później znów czeka nas podejście, tym razem na Ploskę (1532 m). Stąd można zejść na postój czerwonym szlakiem do schroniska Chata pod Borišovom (30 min) lub znakowaną na żółto ścieżką wrócić do punktu wyjścia.

 

2. Na Tłustą (Tlstá) i Ostrą (Ostrá)

Czas przejścia: 6 h 45 min

Trasa o długości 18 km rozpoczyna się w miejscowości Blatnica, skąd wyruszamy żółtym szlakiem. Przy wylocie Doliny Wapiennej (Vápenná dolina) skręcamy w ścieżkę znakowaną na niebiesko i rozpoczynamy strome, mozolne podejście. Po drodze mijamy Jaskinię Maźarną – nie jest dostępna dla turystów, można jedynie podziwiać jej portal wejściowy. Dalej czeka nas podejście zakosami na szczyt Tlstá (1373 m), następnie schodzimy niebieskim szlakiem na Muráň (1050 m), po czym przed nami kolejne, już mniej strome podejście na Ostrą (1264 m). Po zejściu ze szczytu musimy wspiąć się ostatni raz, tym razem na szczyt Zadná Ostrá (1254 m), a dalej stromo zejść żółtym szlakiem aż do rozwidlenia. Stamtąd kierujemy się zielonymi oznaczeniami i po niemal już płaskim terenie wracamy do punktu wyjścia.