Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

Schronisko na Hali Kondratowej zlokalizowane jest na skraju Polany Kondratowej w Tatrach Zachodnich, pod południową ścianą Giewontu. Jest najmniejszym schroniskiem tatrzańskim. Towarzyszy mu otoczenie z niezwykłą panoramą (od Giewontu, przez Kopę i Suchy Wierch Kondracki, aż po Kasprowy Wierch). Turyści mogą spotkać się tu z dzikimi elementami natury: kozicami tatrzańskimi, lisami, jeleniami, zaś w okresie letnio-jesiennym nawet z niedźwiedziami.

UWAGA !!! SCHRONISKO ZAMKNIĘTE NA CZAS PRZEBUDOWY! (PLANOWANE ZAKOŃCZENIE PRAC W ROKU 2025)

Historia

Schronisko na Hali Kondratowej zlokalizowane jest na skraju Polany Kondratowej w Tatrach Zachodnich, pod południową ścianą Giewontu. Jest najmniejszym schroniskiem tatrzańskim. Towarzyszy mu otoczenie z niezwykłą panoramą (od Giewontu, przez Kopę i Suchy Wierch Kondracki, aż po Kasprowy Wierch). Turyści mogą spotkać się tu z dzikimi elementami natury: kozicami tatrzańskimi, lisami, jeleniami, zaś w okresie letnio-jesiennym nawet z niedźwiedziami.

Już na początku XIX w. Hala Kondratowa odwiedzana była przez turystów, którzy jako miejsca odpoczynku używali szałasów pasterskich. Jeszcze przed 1910 r. wzniesiono tu schron narciarski, który został zniszczony przez lawinę, lecz odbudowano w 1913 r. W 1933 r. na hali stanęło „dzikie” schronisko, zasponsorowane przez bogatych górali z Murzasichla. Spłonęło jednak podczas okupacji, a resztki budowli zostały zdemontowane przy budowie kolejnego schroniska. Obecny obiekt projektu Bogdana Laszczki został wzniesiony przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (poprzednik PTTK) w latach 1946-1948. Dwa lata później powiększono go poprzez dobudowanie dodatkowego skrzydła.

W 1953 r. doszło do niebezpiecznego zdarzenia – z grani Długiego Giewontu oberwała się turniczka, powodując lawinę kamienną. W ścianę budynku schroniska wbił się 30-tonowy głaz. Nieopodal z kolei zatrzymał się jeszcze większy – dochodzący wagą do 70 ton! Kilka innych kamieni stanęło w kilkumetrowej odległości od schroniska, zachowując swoje miejsce do dzisiaj. Problem schodzenia lawin kamiennych rozwiązano poprzez odstrzał turniczek, przeprowadzony przez ekipę górników.

23 sierpnia 2009 r. odbyła się uroczystość nadania budynkowi imienia wybitnego działacza turystycznego, Władysława Krygowskiego. Od tego czasu wnętrze zdobią tablice z cytatami z tego znawcy polskich Karpat oraz wykonana jego podobizna w drewnie. Kierowaniem schroniska w latach 1947–1980 zajmował się Stanisław Skupień, narciarz i olimpijczyk. Od 2003 r. jego obowiązki przejął syn – Andrzej Skupień, po śmierci którego schroniskiem zarządza jego siostrzenica, Iwona Haniaczyk.

4 września 2023 r. schronisko zamknięto z powodu remontu. Według planów ponowne otwarcie ma nastąpić w 2025 r.


Noclegi

Schronisko przed remontem dysponowało 20 miejscami noclegowymi, w dwóch pokojach 6-osobowych oraz jednym 8-osobowym. Dla turystów dostępny był węzeł sanitarny. Na tarasie z widokiem na polanę oraz ławkach ulokowanych przy schronisku, zarówno zimą, jak i latem, turyści mieli okazję rozkoszować się atmosferą górską, pokrzepiając się ciepłą herbatą lub posiłkiem. Czas pokaże, jak będzie prezentować się obiekt po remoncie.


Dojście do schroniska i dostępne szlaki

Na Halę Kondratową można w ok. godzinę dotrzeć niebieskim szlakiem z Kuźnic. Można udać się stamtą na Giewont przez Kondracką Przełęcz (szlakiem niebieskim). Innym wariantem dalszej drogi są Czerwone Wierchy lub Kasprowy Wierch.

 

Kontakt

Adres:

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej
Skrytka pocztowa 297
34-500 Zakopane

Telefon: + 48 18 20 191 14
E-mail: [email protected]
Strona: http://schroniska.pttk.pl/kondratowa/pl